Според милиардерът инвеститор Чамат Палихапития, въпреки последните съобщения за дедоларизация, господството на щатския долар остава неоспоримо.
В неотдавнашен епизод на All-In Podcast Палихапития предположи, че девалвацията на долара може да има положителни последици за Съединените щати.
Палихапития твърди, че по-слабият долар всъщност може да бъде от полза за американската икономика, тъй като дава възможност на други държави да купуват американски продукти на по-ниски цени.
Той изтъка факта, че много чуждестранни правителства, приблизително 187 държави, разчитат на стабилността на щатския долар и предпочитат да не държат собствена валута.
Въпреки че стойността на долара може да се колебае поради инфлацията, тази увеличена покупателна способност в крайна сметка допринася за предимството на САЩ.
Тя позволява по-евтин внос, което води до леко подобрение на чуждите икономики, като същевременно запазва силата на щатския долар.
Палихапития призна сложността на тези взаимодействия, като подчертава техния относителен характер. Той също така смята, че е малко вероятно правителството на САЩ да се отклони от дългосрочната стратегия за обезценяване на валутата.
В резултат на това той препоръчва да се инвестира в рискови активи като акции и криптовалути, за да се извлече полза от тенденцията за дългосрочно обезценяване на долара.
В обобщение Чамат Палихапития твърди, че позициите на щатския долар остават силни и обезценяването на валутата може да бъде от полза за американската икономика.
Той също така прогнозира продължаващо обезценяване на валутата от страна на правителството на САЩ и съветва да се инвестира в рискови активи, за да се ориентираме в тази тенденция.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.