Съветът за стандарти за финансово отчитане (FASB), регулаторен орган, който наблюдава счетоводните практики в САЩ, наскоро публикува нови стандарти, насочени към подобряване на оповестяването на конкретни видове криптоактиви, като се съобрази с мнението на различни заинтересовани страни.
Ричард Р. Джоунс, председател на FASB, подчерта значението на тези стандарти, заявявайки, че те са оформени въз основа на обратна връзка от различни заинтересовани страни. Джоунс подчерта, че актуализираните насоки имат за цел да предложат на инвеститорите и разпределителите на капитал по-подходяща информация, съответстваща на истинската икономическа същност на избрани криптоактиви. Освен това тези стандарти имат за цел да опростят и намалят разходите, свързани с настоящите счетоводни процедури.
Съгласно тези ревизирани стандарти компаниите ще имат възможност да използват отчитане по справедлива стойност за определени криптовалути в своите финансови отчети. Преди това от дружествата се изискваше да използват първоначалната покупна цена и да записват кумулативни разходи за обезценка съгласно модела за отчитане на неопределено дълготрайни нематериални активи.
Датата на влизане в сила на тези нови правила е определена за финансовите години, започващи след 15 декември 2024 г. Дружествата обаче разполагат с гъвкавостта да приемат тези стандарти по-рано за предстоящите си финансови отчети.
Стандартите се прилагат по-специално за нематериални активи, при които липсват изпълними права върху базовите стоки, които се намират в разпределени счетоводни книги чрез блокчейн технология, които са защитени чрез криптография, които са взаимозаменяеми и които не са създадени или издадени от отчитащото се предприятие или от негови филиали.
Актуализираните насоки предвиждат, че оценяването на криптоактивите по справедлива стойност не само ще отрази по-добре тяхната икономическа реалност, но и ще рационализира счетоводните процедури за много предприятия, като се отдалечи от съществуващия модел на отчитане на разходите без обезценка.
MicroStrategy, публично търгувана софтуерна компания, известна със значителната си инвестиция в Биткойн (BTC), изрази подкрепа за тези нови стандарти по-рано през годината.
Компанията вярва, че отчитането на притежаваните криптоактиви чрез използване на модела на справедливата стойност, както е предложено от FASB, ще предложи на инвеститорите по-ясна перспектива за финансовото ѝ състояние и за реалната стойност на притежаваните от нея BTC.
Това, от своя страна, би подпомогнало инвеститорите при вземането на добре информирани решения относно инвестициите и разпределението на капитала.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.