В четвъртък в ефира на CNBC американският сенатор Елизабет Уорън заяви, че криптовалутата представлява най-новата глобална заплаха.
Говорейки в предаването Squawkbox Newsmaker, Уорън изрази скептичното си отношение към криптовалутата, като подчерта, че тя се използва от престъпници и терористи в световен мащаб:
Тя се използва за финансиране на тероризъм, използва се за трафик на наркотици, Северна Корея я използва, за да плати за около половината от програмата си за ядрени оръжия… Не можем да позволим това да продължава.
Позицията на Уорън съвпада с тази на главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, който наскоро заяви пред сенатори, че ако заемаше правителствена длъжност, би се забраната за закриването на криптовалутата.
Правителството на САЩ е разделено по отношение на бъдещето на криптовалутата, като някои членове приемат нейния потенциал, а други търсят регулаторни мерки за ограничаването ѝ. По време на този продължаващ дебат сенатор Уорън не веднъж е изразавала загрижеността си относно използването на криптовалутата като инструмент за престъпни дейности.
Сенаторът активно работи за актуализиране на банковите закони, като се стреми да включи по-строги мерки за правоприлагане по отношение на криптовалутата. Тя представи нови законодателни проекти за засилване на регулациите, свързани с криптоактивите, и за повишаване на прозрачността на банковата тайна, свързана с тези активи.
На фона на повишените рискове за сигурността, дължащи се на продължаващата война между Израел и Хамас, Уорън твърди, че опасността за американците е достигнала безпрецедентно ниво. Като посочва бързата анонимност на крипто транзакциите, сенатор Уорън твърди, че индустрията на дигиталните активи по-скоро допринася за тези заплахи, отколкото да ги смекчава.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.