Пред лицето на регулаторните пречки, с които се сблъскват технологичните гиганти, Alphabet (NASDAQ: GOOGL) попадна в капана, което отразява повтаряща се тема в технологичния сектор.
В рамките на този динамичен пейзаж два индустриални гиганта – Microsoft (NASDAQ: MSFT) и Alphabet – напоследък са в ожесточено съперничество. Докато Alphabet се бори с регулаторни пречки, съревнованието ѝ с Microsoft придобива интригуващ характер.
Търсачката на Microsoft, Bing, се сблъска с огромни предизвикателства от страна на Google Search. При неочаквано развитие на събитията обаче, главният изпълнителен директор на Microsoft твърдо се противопостави на Alphabet в правния му спор с правителството на САЩ.
Миналия месец Министерството на правосъдието на САЩ проведе антитръстов процес, твърдейки, че Alphabet е установила монопол върху Google Search като търсачка по подразбиране.
На 2 октомври главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела даде показания като свидетел на правителството в текущия антитръстов процес. Той твърди, че безскрупулните бизнес практики на Alphabet са възпрепятствали напредъка на Bing като търсачка.
Надела твърди, че интернет по същество се е превърнал в „мрежата на Google„, и предвижда, че монополът на Alphabet може лесно да му позволи да доминира в сектора на изкуствения интелект (AI).
Този съдебен процес може да продължи до десет седмици. Инвеститорите трябва да следят отблизо потенциалните последици, които този съдебен процес може да има върху дейността и представянето на акциите на Alphabet. Понастоящем Google обработва 90% от всички световни заявки за търсене. Въпреки това сега търсачката е изправена пред предизвикателството да интегрира изкуствен интелект в своите предложения, за да се конкурира с Bing на Microsoft, задвижван от изкуствен интелект.
Въпреки свидетелските показания, акциите на GOOGL приключиха с 2.5% ръст на 2 октомври, затваряйки на $135.17. От началото на годината досега акциите са се увеличили с 52%, за разлика от 12% ръст на по-широкия пазарен индекс.
През 2022 г. търсенето в Google е съставлявало 57% от общите приходи на Alphabet. Въпреки това приходите се генерират и от други услуги на Google като YouTube, Gmail, Google Play, Google Maps и техните облачни услуги. Приходите и печалбите на компанията бележат постоянен годишен ръст. Анализаторите очакват, че приходите на Alphabet ще достигнат $320 милиарда през 2024 г., което отразява 13% увеличение спрямо 2022 г.
Към края на второто тримесечие на 2023 г. Alphabet разполага с $26 милиона в парични средства и парични еквиваленти, съчетани с $13 милиарда дългосрочен дълг. От финансова гледна точка компанията има солидна основа за напредък в сектора на изкуствения интелект.
Настроенията на Уолстрийт са определено оптимистични по отношение на дългосрочните перспективи на акциите. TipRanks оцени Alphabet като „Силна покупка“ със средна целева цена от $147.43, което показва 9% потенциал за повишение през следващите 12 месеца.
Предвид стабилните текущи фундаментални показатели на компанията и възможностите в разширяващата се индустрия на изкуствения интелект, тя се очертава като убедителна инвестиция за дългосрочен растеж.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.
Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.
Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.