Пред лицето на регулаторните пречки, с които се сблъскват технологичните гиганти, Alphabet (NASDAQ: GOOGL) попадна в капана, което отразява повтаряща се тема в технологичния сектор.
В рамките на този динамичен пейзаж два индустриални гиганта – Microsoft (NASDAQ: MSFT) и Alphabet – напоследък са в ожесточено съперничество. Докато Alphabet се бори с регулаторни пречки, съревнованието ѝ с Microsoft придобива интригуващ характер.
Търсачката на Microsoft, Bing, се сблъска с огромни предизвикателства от страна на Google Search. При неочаквано развитие на събитията обаче, главният изпълнителен директор на Microsoft твърдо се противопостави на Alphabet в правния му спор с правителството на САЩ.
Миналия месец Министерството на правосъдието на САЩ проведе антитръстов процес, твърдейки, че Alphabet е установила монопол върху Google Search като търсачка по подразбиране.
На 2 октомври главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела даде показания като свидетел на правителството в текущия антитръстов процес. Той твърди, че безскрупулните бизнес практики на Alphabet са възпрепятствали напредъка на Bing като търсачка.
Надела твърди, че интернет по същество се е превърнал в „мрежата на Google„, и предвижда, че монополът на Alphabet може лесно да му позволи да доминира в сектора на изкуствения интелект (AI).
Този съдебен процес може да продължи до десет седмици. Инвеститорите трябва да следят отблизо потенциалните последици, които този съдебен процес може да има върху дейността и представянето на акциите на Alphabet. Понастоящем Google обработва 90% от всички световни заявки за търсене. Въпреки това сега търсачката е изправена пред предизвикателството да интегрира изкуствен интелект в своите предложения, за да се конкурира с Bing на Microsoft, задвижван от изкуствен интелект.
Въпреки свидетелските показания, акциите на GOOGL приключиха с 2.5% ръст на 2 октомври, затваряйки на $135.17. От началото на годината досега акциите са се увеличили с 52%, за разлика от 12% ръст на по-широкия пазарен индекс.
През 2022 г. търсенето в Google е съставлявало 57% от общите приходи на Alphabet. Въпреки това приходите се генерират и от други услуги на Google като YouTube, Gmail, Google Play, Google Maps и техните облачни услуги. Приходите и печалбите на компанията бележат постоянен годишен ръст. Анализаторите очакват, че приходите на Alphabet ще достигнат $320 милиарда през 2024 г., което отразява 13% увеличение спрямо 2022 г.
Към края на второто тримесечие на 2023 г. Alphabet разполага с $26 милиона в парични средства и парични еквиваленти, съчетани с $13 милиарда дългосрочен дълг. От финансова гледна точка компанията има солидна основа за напредък в сектора на изкуствения интелект.
Настроенията на Уолстрийт са определено оптимистични по отношение на дългосрочните перспективи на акциите. TipRanks оцени Alphabet като „Силна покупка“ със средна целева цена от $147.43, което показва 9% потенциал за повишение през следващите 12 месеца.
Предвид стабилните текущи фундаментални показатели на компанията и възможностите в разширяващата се индустрия на изкуствения интелект, тя се очертава като убедителна инвестиция за дългосрочен растеж.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.