Председателят на Фед Джером Пауъл наскоро коментира държавния дълг на САЩ в интервю на живо с Дейвид Рубенщайн, съпредседател на Carlyle Group.
По време на интервюто Рубенщайн попита Пауъл кое е най-голямото икономическо предизвикателство пред САЩ – дали растежът, инфлацията, или потенциалното неблагоприятно развитие?
Председателят каза, че това, което го държи буден през нощта, е мисълта за балансиране на решението им – ако облекчат лихвите твърде рано, могат да подкопаят напредъка по отношение на инфлацията. От друга страна, ако изчакат твърде дълго, могат да попречат на икономическата активност и експанзията.
Рубенщайн попита председателя на Фед за мнението му относно дълговата криза, пред която са изправени САЩ в момента – $35 трилиона непогасен дълг и допълнителни до $2 трилиона годишно.
Пауъл заяви, че е притеснен от дефицитите, които се трупат, но заяви, че не е работа на Фед да дава съвети на Конгреса.
Това, което той каза, е, че САЩ са на неустойчив път в дългосрочен план, което е един от най-големите проблеми за избраните служители в Конгреса. Той заяви, че големите дефицити в условията на пълна заетост са основната причина за този нестабилен път и че е крайно време да се направи нещо по въпроса.
Председателят сподели, че въпреки че траекторията е колеблива, това не означава същото за дълга. За да се поправи това, той каза, че ще са необходими двупартийни усилия.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.