Цените на петрола се задържаха стабилни в понеделник поради комбинация от фактори. Притесненията относно търсенето в Китай, най-големия вносител в света, компенсираха положителните влияния на силното търсене в други страни, ограниченията в доставките на ОПЕК+ и геополитическото напрежение в Близкия изток.
Пазарът реагира и на опита за убийство на кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп, който стабилизира щатския долар след по-ранни печалби.
Към 15:30 ч. българско време фючърсите на суровия петрол тип „Brent“ поевтиняха с 20 цента, до $84.8 за барел, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ – с 14 цента, до $82.07.
Миналата седмица цените на суровия петрол се понижиха след четириседмичен ръст, обусловен от оптимизма за силно търсене в САЩ през лятото, на който противодействаха опасенията за търсенето в Китай. Последните данни показаха, че китайската икономика е нараснала с 4.7% от април до юни, което е най-бавният темп от началото на 2023 г., а вносът на суров петрол е намалял с 2.3% през първата половина на годината.
Геополитическите проблеми в Близкия изток, особено сблъсъците между Израел и Хамас, продължават да оказват влияние върху цените на петрола. Въпреки това големият свободен капацитет на Саудитска Арабия и другите членове на ОПЕК ограничава подкрепата за цените.
Освен това намаляването на доставките от ОПЕК+ и ангажиментът на Ирак да компенсира свръхпроизводството от началото на 2024 г. подкрепиха пазарните нагласи. Докладът за инфлацията в САЩ през юни, който беше под очакванията, породи надежди за намаляване на лихвените проценти, въпреки че предизвикателствата остават поради намаляващия внос на суров петрол в Китай.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.