Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл в момента дава най-очакваното си интервю в Икономическия клуб във Вашингтон с Дейвид Рубенщайн.
Рубенщайн е известен инвеститор и филантроп, съосновател на Carlyle Board, където Пауъл е бил партньор между 1997 и 2005 г.
Пауъл заяви, че през тази година Фед очаква икономиката постепенно да се забави, както и пазарът на труда да се охлади, след като от доста време е прегрят. И според него това действително се случва.
Данните за инфлацията през първото тримесечие не отбелязаха никакъв напредък, докато през второто тримесечие имаше 3 по-добри прочита, които дадоха по-голяма увереност, необходима за потенциалното намаляване на лихвите.
Той заяви, че икономическият растеж от 1.5% през първото полугодие е добър знак, че потенциално политиката им е на прав път.
Рубенщайн зададе въпроса, който всички ние си задавахме – ще има ли понижение на лихвите през септември? Той спомена прогнозата за 90% вероятност за понижаване на лихвените проценти през септември. Председателят на Фед отговори, че няма да дава сигнали и няма да коментира.
Тъй като инфлацията се доближава до целевата стойност от 2% и нарастват опасенията относно устойчивото укрепване на пазара на труда при икономическата политика на Фед, централната банка е изправена пред решения в последните си дни.
Тя може да сигнализира за предстоящо намаляване на лихвените проценти или да оправдае запазването на настоящата парична политика, въпреки че последните икономически данни сочат друго.
Слабите данни за инфлацията през юни накараха инвеститорите да спекулират с над 90% вероятност за намаляване на лихвите през септември. Пауъл по-рано посочи, че благоприятните инфлационни тенденции ще окажат влияние върху бъдещите корекции на лихвените проценти, но се въздържа от определяне на срокове по време на неотдавнашните изслушвания в Конгреса.
Фед се събира на 30-31 юли, като се придържа към правилата, които не позволяват на политиците да обсъждат паричната политика от 20 юли до приключването на срещата.
Той бе попитан дали решенията им ще бъдат повлияни от тазгодишните президентски избори, на което той отговори, че нямат политически филтър и това не им влияе.
Пауъл добави, че ако се чака инфлацията да достигне 2%, ще е било твърде дълго – с други думи, няма да се чака инфлацията да спадне до 2%, за да се вземе решение за намаляване на лихвите.
Той каза още, че ако се установи неочаквано отслабване на пазара на труда, това ще наложи да реакция.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.