Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
В скорошен уебкаст Даймън предупреди, че ентусиазмът на пазарите може да прикрива по-дълбоки проблеми, по-специално дългосрочните последици от търговските мита.
Пазарът бележи рязко възстановяване, като само за няколко седмици регистрира ръст от 23%, но Даймън вижда в това по-скоро признак на самодоволство, отколкото на устойчивост. Според него реалните икономически последици от възобновяването на митата, като инфлация и стагнация, все още не са отчетени.
„Пазарите се държат, сякаш тарифите нямат митата“, сподели той, намеквайки, че заплахата от стагфлация е по-голяма, отколкото повечето хора предполагат. Митата, дори и на сегашните нива, вече са значителни, а пълният им ефект може би тепърва предстои.
Освен рисковете от инфлация, Даймън посочи и нарастващите геополитически промени. Страните, засегнати от американските мита, все по-често сключват нови търговски съюзи, което може да подкопае влиянието на САЩ на световните пазари. Той също така подчерта, че връщането на производството в странта няма да бъде бързо решение, посочвайки, че изграждането на нови производствени съоръжения обикновено отнема години.
Към последното затваряне на борсата S&P 500 се намира на ниво 5,940 – доста над нивото на възстановяване – но тонът на Даймън подсказва, че оптимизмът може да е преждевременен.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.