Регулаторната среда, свързана с криптовалутите, продължава да бъде несигурна, като много представители на индустрията, включително главният оперативен директор на Bitwise Мат Хоуган, изразяват загриженост.
Той смята, че настоящият дебат за това дали криптовалутите трябва да се считат за ценна книга или за стока възпрепятства потенциала на индустрията за растеж и иновации.
Хуган обясни, че традиционните финансови активи се разделят на ценни книжа, които се наблюдават от Комисията по ценните книжа и фондовите борси, и стоки, регулирани от Комисията по финансовите пазари. Ценните книжа, при които вътрешните лица разполагат с ексклузивна информация, изискват подробни финансови оповестявания, докато стоките като златото или петрола не разчитат на такава информация.
За разлика от тях, децентрализираните криптовалути като Биткойн и Етериум нямат тези централни структури, което ги прави трудни за категоризиране с помощта на традиционните рамки.
Вместо да се опитва да вмести криптовалутите в остарели правила, Хоуган настоява за регулаторен подход, адаптиран към децентрализираните мрежи, който да защитава инвеститорите и същевременно да позволява на иновациите да процъфтяват. Той смята, че CFTC, с нейния фокус върху справедливостта на пазара, а не върху разкриването на вътрешна информация, е по-подходяща за надзор на дигиталните активи.
Тази гледна точка се споделя от други представители на индустрията, включително от главния изпълнителен директор на Ripple, който се противопостави на подхода на SEC към регулирането на криптовалутите. Както Хоуган, така и ръководството на Ripple са съгласни, че настоящата рамка е не само неадекватна, но и може да задуши напредъка в индустрията, особено с появата на нови блокчейн технологии.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.