Американският сенатор Елизабет Уорън се застъпи за връщане на бонусите, отпуснати на банкови ръководители, за които се твърди, че са управлявали неправилно риска, което е довело до неотдавнашната банкова криза.
Уорън изрази своята загриженост относно обогатяването на ръководители чрез рискови дейности, докато други понасят последствията.
Тя конкретно поиска банковите ръководители да върнат $60 милиона, които са спечелили поради прилагането на по-слаби контролни механизми.
Сред замесените лица е и изпълнителният директор на Silicon Valley Bank ,Грегъри У. Бекер, който според съобщенията е получил $40 милиона, след като Конгресът е позволил на банката да поеме по-голям риск.
Самият Бекер потвърди, че е спечелил $40 милиона от 2019 г. насам. Освен това се твърди, че той е пренебрегнал 17 предупреждения от Федералния резерв относно управлението на ликвидния риск, слабия мениджмънт и капиталовото планиране.
Сенатор Уорън също така се изправи срещу Скот Шей, бившия председател на приятелски настроената към криптовалутите Signature Bank, като постави под въпрос готовността му да върне спечелените от него $20 милиона, въпреки че е пренебрегнал проблемите с ликвидността, довели до спасяването от страна на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) с $2.5 милиарда.
Шей не посочи намерение да върне средствата и беше обвинен от сенатор Лумис, че е отклонил вината върху регулаторите и вложителите на дигитални активи за ликвидната криза на банката през март.
В резултат на кризата вложителите изтеглиха средства от Silicon Valley Bank и Signature Bank след затварянето на водещата крипто банка Silvergate Bank. И двете банки бяха принудени да продадат ценни книжа на значителни загуби, за да генерират ликвидност за тегленията.
Впоследствие FDIC се намеси, за да защити депозитите. Тези събития подкопаха доверието в банковата система на САЩ и породиха опасения сред американските крипто платформи.
Стабилната монета USDC на Circle например изгуби своята фиксация към долара, след като разкри замразени депозити в Silicon Valley Bank, а инвестиционните платформи MaiCapital и Digital Asset Capital Management бяха принудени да търсят офшорни банкови партньори.
В отговор на фалитите и облекчените капиталови, и ликвидни изисквания за по-малките банки, различни политици, включително сенатор Уорън, инициираха мерки за прилагане на по-строги банкови регулации.
Сенатор Уорън също така потвърди участието си, заедно с още трима законодатели, във внасянето на законопроект за ограничаване на прекомерните възнаграждения на изпълнителните директори, често наричани „безумни заплати„.
Законопроектът обаче вероятно ще срещне съпротива от страна на републиканците от Камарата на представителите и републиканците от Сената, които умишлено удължават дебатите около приемането му.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.