По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) направи значителна крачка напред, като въведе обширна правна рамка, насочена към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) в 20-те държави членки на еврозоната.
Европейската централна банка (ЕЦБ) по-рано очерта плановете си за дигитално евро, което потенциално би могло да бъде пуснато в обращение до 2027 г., позволявайки на потребителите безпроблемно да извършват транзакции с „публични пари“ както онлайн, така и офлайн.
NEW – ECB chief Lagarde says the digital euro CBDC will not be "entirely anonymous" as is the case with a bank note. pic.twitter.com/yc3ndrQRWj
— Disclose.tv (@disclosetv) September 28, 2023
В неотдавнашна актуализация президентът на ЕЦБ Кристин Лагард предостави допълнителни сведения за инициативите на блока в областта на CBDC, като акцентира най-вече върху аспектите на сигурността и неприкосновеността на личния живот на предстоящия дигитален актив.
По-рано тази седмица, на 25 септември, Лагард енергично защити проекта на ЕЦБ за CBDC, заявявайки, че валутата няма да предлага пълна анонимност, какъвто е случаят с физическата банкнота.
„Стремим се да защитим неприкосновеността на личния живот, но като се има предвид, че дигиталните транзакции оставят следа в блокчейн, пълната анонимност, както при банкнотата, няма да бъде възможна„, заяви президентът на ЕЦБ.
Коментарите на Лагард последваха изразената от някои членове на Европейския парламент (ЕП) загриженост по отношение на проекта CBDC, по-специално за потенциалното му въздействие върху неприкосновеността на личните данни на потребителите.
„Правите ли разлика между анонимност и лична неприкосновеност на личния живот? Как можем да гарантираме неприкосновеността на личния живот, без да гарантираме анонимността?„, попита Гунар Бек, германски политик и член на ЕП.
В отговор Лагард увери, че ЕЦБ няма да има видимост за това как отделните лица харчат своята дигитална валута.
Тя обаче призна, че търговските банки ще имат достъп до данните, тъй като те ще служат като посредници за разпространението на дигиталното евро. Тези банки ще анализират данните и ще ги споделят с потребителите на CBDC, добави тя.
Осигуряването на същото ниво на анонимност като физическите банкноти би било в противоречие с целта за борба с прането на пари и финансирането на тероризма. Въпреки това ЕЦБ няма да притежава достъп до данните на потребителите на CBDC и няма да има сектор от ЕЦБ, който да проверява детайлите на транзакциите.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.