Начало » Дигиталното евро няма да бъде напълно анонимно според ЕЦБ

Дигиталното евро няма да бъде напълно анонимно според ЕЦБ

30.09.2023 7:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Дигиталното евро няма да бъде напълно анонимно според ЕЦБ

По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) направи значителна крачка напред, като въведе обширна правна рамка, насочена към въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) в 20-те държави членки на еврозоната.

Европейската централна банка (ЕЦБ) по-рано очерта плановете си за дигитално евро, което потенциално би могло да бъде пуснато в обращение до 2027 г., позволявайки на потребителите безпроблемно да извършват транзакции с „публични пари“ както онлайн, така и офлайн.

В неотдавнашна актуализация президентът на ЕЦБ Кристин Лагард предостави допълнителни сведения за инициативите на блока в областта на CBDC, като акцентира най-вече върху аспектите на сигурността и неприкосновеността на личния живот на предстоящия дигитален актив.

По-рано тази седмица, на 25 септември, Лагард енергично защити проекта на ЕЦБ за CBDC, заявявайки, че валутата няма да предлага пълна анонимност, какъвто е случаят с физическата банкнота.

Стремим се да защитим неприкосновеността на личния живот, но като се има предвид, че дигиталните транзакции оставят следа в блокчейн, пълната анонимност, както при банкнотата, няма да бъде възможна„, заяви президентът на ЕЦБ.

Коментарите на Лагард последваха изразената от някои членове на Европейския парламент (ЕП) загриженост по отношение на проекта CBDC, по-специално за потенциалното му въздействие върху неприкосновеността на личните данни на потребителите.

Правите ли разлика между анонимност и лична неприкосновеност на личния живот? Как можем да гарантираме неприкосновеността на личния живот, без да гарантираме анонимността?„, попита Гунар Бек, германски политик и член на ЕП.

В отговор Лагард увери, че ЕЦБ няма да има видимост за това как отделните лица харчат своята дигитална валута.

Тя обаче призна, че търговските банки ще имат достъп до данните, тъй като те ще служат като посредници за разпространението на дигиталното евро. Тези банки ще анализират данните и ще ги споделят с потребителите на CBDC, добави тя.

Осигуряването на същото ниво на анонимност като физическите банкноти би било в противоречие с целта за борба с прането на пари и финансирането на тероризма. Въпреки това ЕЦБ няма да притежава достъп до данните на потребителите на CBDC и няма да има сектор от ЕЦБ, който да проверява детайлите на транзакциите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Сътрудник на Тръмп планира публична Биткойн компания за $300 милиона

Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.

09.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase влиза в мегасделка с Deribit за почти $3 милиарда

Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.

08.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov

Крипто кит загуби милиони в рамките на час в опит да си уреди вечеря с Доналд Тръмп

Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.

08.05.2025 10:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни на фона на икономическото напрежение

На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.

07.05.2025 21:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.