Провеждащите се в момента президентски избори отново породиха опасения относно федералния бюджетен дефицит, тъй като пазарите разглеждат как евентуален втори мандат на Джо Байдън или Доналд Тръмп може да повлияе на държавните разходи и приходи.
Непосредствено преди президентския дебат миналия четвъртък Бюджетната служба на Конгреса (CBO) публикува актуализирани прогнози за бюджета на САЩ, предвиждайки дефицит от $1.9 трилиона за фискалната 2024 г. Тази прогноза е по-голяма от прогнозирания по-рано през февруари дефицит от $1.6 трилиона и е по-висока от дефицита от $1.7 трилиона, отчетен през 2023 г.
Въпреки че дефицитът за 2024 г. е по-нисък от пиковата стойност от времето на пандемията от $3 трилиона, той все още е значителен и приблизително се равнява на целия БВП на Русия от $2 трилиона към 2023 г., според Световната банка.
Нарастването на дефицита през 2024 г. се дължи отчасти на спешните разходи за подкрепа на Украйна в конфликта ѝ с Русия, както и на помощта за Израел и съюзниците на САЩ в Азия. Дефицитът на САЩ надхвърля и този на други големи икономики, включително Мексико, Австралия и Южна Корея.
Понастоящем финансовите пазари са съсредоточени по-скоро върху тенденциите в инфлацията и решенията на Федералния резерв за лихвените проценти. Въпреки това рисковете, свързани с нарастващия дефицит и държавния дълг, остават. Бившият президент на Фед на Ню Йорк Бил Дъдли предупреди, че подобни неустойчиви фискални тенденции могат да доведат до неблагоприятни последици, ако пазарите на облигации започнат да не желаят да купуват американски държавни ценни книжа, което може да доведе до повишаване на лихвените проценти и до увеличаване на разходите за обслужване на дълга.
Дъдли подчерта също, че намаленото търсене на американски държавни облигации, което отчасти се дължи на западните санкции срещу Русия, може да влоши ситуацията. Освен това, ако следващата администрация се опита да се намеси в независимостта на Федералния резерв, това би могло да разтревожи финансовите пазари, което потенциално да доведе до по-висока инфлация и опасения за дълга.
Крипто борсата Kraken разширява своите хоризонти отвъд дигиталните активи, като официално стартира търговия без комисионни с американски акции и ETF-и за потребители в избрани щати.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
По време на неотдавнашна дискусия за пресичането на изкуствения интелект и блокчейн технологията, бившият ръководител на Binance Чанпен Джао предостави интересна прогноза: Той вярва, че AI системите ще се откажат от конвенционалните финансови инструменти и ще се обърнат към крипто сферата за своите икономически взаимодействия.
Доверието на Уолстрийт в индекса S&P 500 бързо намалява, тъй като бурните тарифни политики на президента Тръмп разклащат настроенията на инвеститорите и объркват пазарните прогнози.