На фона на неотдавнашните сътресения на крипто пазара в центъра на вниманието е законопроектът SAB 121 - инициатива на SEC, насочена към повишаване на прозрачността и регулаторния надзор в крипто сектора.
Този законопроект задължава фирмите, занимаващи се с криптовалути, да посочват клиентските активи като пасиви в балансите си – ход, който има за цел да намали рисковете, свързани с крипто инвестициите.
Първоначално срещнал съпротива, Конгресът се опита да блокира предложението чрез резолюция 109, само за да се сблъска с последвалото вето на президента Байдън. Това решение отново разпали дебати относно потенциалните му последици за пазарните иновации и участието на банковите институции в попечителството на криптовалути.
Поддръжниците на законопроекта SAB 121 твърдят, че той осигурява важна яснота и мерки за сигурност за инвеститорите, които се ориентират в променливия крипто свят.
Изисквайки от фирмите да оповестяват клиентските авоари и задължения, законопроектът цели да защити потребителите и да засили стабилността на пазара. Поддръжниците смятат, че подобни регулаторни рамки са необходими за укрепване на доверието и привличане на масовото приемане на дигитални активи като Биткойн и Етериум. Те твърдят, че повишената прозрачност също така ще възпре измамните дейности и ще осигури по-стабилна инвестиционна среда.
Въпреки това критиците, включително частни дружества и банкови институции, изразиха загриженост относно рестриктивния характер на законопроекта. Те твърдят, че налагайки строги изисквания за отчетност и ограничавайки банковите институции да предлагат услуги по крипто попечителство, предложението може да задуши иновациите и да ограничи възможностите за инвеститорите.
Противниците предполагат, че подобни регулации могат да насочат инвеститорите към нерегулирани субекти, което потенциално да застраши сигурността на активите и стабилността на пазара. Тъй като дебатът продължава, заинтересованите страни във финансовата и крипто индустрията очакват по-нататъшно развитие, което може да оформи бъдещия регулаторен пейзаж за дигиталните активи.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.