В неотдавнашно изказване Лиза Гордън, председател на инвестиционната банка Cavendish, предложи Обединеното кралство да въведе данък върху крипто транзакциите, за да пренасочи вниманието на инвеститорите обратно към местните фондови пазари.
Тя изрази загриженост относно нарастващата тенденция младите хора да инвестират предимно в криптовалути, отбелязвайки, че повече от половината лица на възраст под 45 години притежават дигитални активи, но нямат инвестиции в традиционни акции.
Гордън предлага Обединеното кралство да намали марковите налози върху акциите, регистрирани на Лондонската фондова борса, и да приложи подобен данък за покупките на криптовалути.
По този начин, според нея, правителството би могло да насърчи повече хора да инвестират в британски компании, което би било от полза за икономиката на страната. Тя подчерта, че акциите предлагат по-пряк принос за растежа, тъй като осигуряват капитал на предприятията, насърчават иновациите и генерират данъци.
Коментарите й идват в контекста на продължаващата промяна към спестяване, а не към инвестиране, като много британци дават приоритет на финансовата сигурност пред дългосрочния растеж. Органът за финансов надзор на Обединеното кралство съобщи, че около 12% от възрастните притежават криптовалути, но тази тенденция, според Гордън, може да попречи на дългосрочното пенсионно планиране.
Гордън също така е част от група лидери в индустрията, които работят за съживяване на финансовите пазари в Обединеното кралство. Въпреки някои неотдавнашни неуспехи, включително намаляването на броя на публичните листвания на компании, тя смята, че местния пазар остава привлекателна опция в сравнение с други международни пазари като САЩ, на които се наблюдава по-голяма волатилност.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.