Начало » Крипто Крими » Крипто измамите стават все по-разпространени, но как да разберем кои са те?

Крипто измамите стават все по-разпространени, но как да разберем кои са те?

30.10.2023 8:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто измамите стават все по-разпространени, но как да разберем кои са те?

С навлизането на криптовалутите в сектора на финансите рязко се увеличиха измамите в тази нерегулирана сфера на плащане.

Последните данни на Федералната търговска комисия разкриват, че между януари 2021 г. и юни 2022 г. над 46,000 лица в САЩ са докладвали за загуби на обща стойност $1 милиард, дължащи се на крипто измами. Това бележи значително увеличение, като през 2021 г. загубите са 60 пъти повече в сравнение с 2018 г.

От Morgan Stanley подчертаха привлекателността на криптовалутата като бърз и рентабилен метод за транзакции и инвестиции. Въпреки това те подчертаха и липсата на утвърден опит, регулаторна рамка или подкрепа от страна на централната банка, призовавайки потребителите да бъдат предпазливи срещу измами.

Тези измами приличат на традиционните инвестиционни измами, при които злонамерени лица обещават висока възвръщаемост от несъществуващи предприятия. Разликата се състои в това, че измамниците се насочват към криптовалути, като Биткойн, вместо към традиционните валути. Те често се представят за успешни инвеститори, предявяват потенциални романтични интереси или други, за да спечелят доверие, преди да убедят жертвите да се откажат от контрола на криптоактивите си.

Мелани Макгавърн от Международната асоциация на бюрата за по-добър бизнес съветва потребителите да бъдат бдителни и да проверяват подозрителни съобщения, особено от отдавна нечувани контакти.

Освен това измамниците могат да се маскират като легитимни компании, предлагайки продукти или услуги в замяна на крипто плащания. Разграничаването на умишлените измами от добронамерените, но неуспешни бизнеси се оказва предизвикателство в променливия свят на криптовалутите.

Забележително е, че данните на FTC за измамите с криптовалути не обхващат близо $9 милиарда клиентски средства, за които се съобщава, че липсват от сметките на FTX преди значителния ѝ срив. Основателят на фалиралата борса, Сам Банкман-Фрийд, е изправен пред съд за измама, което може да повлияе на възприятията за легитимността на крипто индустрията.

Регулаторните органи предприеха мерки за ограничаване на припокриването на истинските предприятия с умишлените измами. Органът за финансов надзор на Обединеното кралство наскоро забрани на крипто компаниите да предлагат бонуси за „препоръки на приятел“ и други финансови стимули, които подтикват потребителите да се регистрират без надлежно отчитане на рисковете.

В крайна сметка, въпреки щателните оценки, потребителите все още могат да станат жертва на измами. Основният съвет при предпазването от крипто измами, както и при всички инвестиции, е никога да не се инвестира повече, отколкото човек може да си позволи да загуби.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

SEC повдига обвинения срещу компания източила над $140 милиона

Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.

12.07.2025 17:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Съдът в САЩ прекрати съдебния спор с Tornado Cash

Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.

08.07.2025 11:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Крипто измамите стават все по-разпространени, но как да разберем кои са те?”
  1. Реклами на Измамници вървят постоянно в мрежата. Защо обаче не се прави нищо . Явно плащат добре.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.