Милиони долари изчезнаха през изминалия уикенд, когато хакери извършиха серия от атаки срещу големи крипто борси и платформи.
BtcTurk, CoinStats, SportsBet и Farcana бяха сред основните мишени, като общо загубиха над $95 милиона, според CertiK Alerts.
На 22 юни турската борса за криптовалути BtcTurk претърпя тежка кибератака. Хакери пробиха сигурността на борсата, като получиха контрол над десет горещи портфейла и откраднаха над $90 милиона в различни криптовалути. В отговор BtcTurk спря всички депозити и тегления на криптовалути, за да оцени щетите и да се справи с пробива в сигурността.
В същия ден популярната компания за криптовалути CoinStats стана жертва на пробив в сигурността, който засегна 1,590 портфейла. CoinStats реагира бързо, ограничавайки щетите, като само 1.3% от портфейлите им бяха компрометирани, което доведе до приблизителна загуба от $2 милиона. Компанията уточни, че нито един от свързаните портфейли или борси не е бил хакнат и работи усърдно за възстановяване на нормалната работа.
На 24 юни базираното в ОАЕ студио за блокчейн игри Farcana съобщи за кражба на един от своите FAR портфейли. Въпреки че компанията не е загубила директно никакви средства, маркетмейкър от трета страна е бил хакнат, което е довело до кражбата на 23,809,523 FAR токена на стойност близо $880,000. Този инцидент подчертава уязвимостта на услугите на трети страни. В момента Farcana води разговори със засегнатия маркет мейкър, за да подобри протоколите му за сигурност.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.