Съобщава се, че швейцарското правителство обмисля операция за спасяване на Credit Suisse, една от най-големите банки в страната.
Този ход следва откриването на „съществени слабости“ в контрола на банката върху финансовото отчитане през 2021 и 2022 г. Тези слабости, в съчетание с докладите, че най-големият акционер на банката няма да инжектира повече капитал в институцията, предизвикаха значителен спад на акциите на Credit Suisse.
Преди обаче да се стигне до каквото и да е спасяване, си струва да се припомни проблемната история на банката, включително обвиненията в масови нива на измами през последните няколко години. Credit Suisse многократно е била обект на разследвания и съдебни дела, свързани с нейните бизнес практики.
През 2014 г. банката се призна за виновна по обвинения в данъчни измами от Министерството на правосъдието на САЩ, след като призна, че е помагала на американски данъкоплатци да подават фалшиви декларации и да укриват средства в офшорни зони. Във връзка с това дело на банката беше наложена глоба в размер на $2.6 милиарда.
През 2017 г. Credit Suisse се съгласи да плати $5.38 милиарда за уреждане на съдебно дело, заведено от Министерството на правосъдието на САЩ, във връзка с ролята ѝ в продажбата на ценни книжа, обезпечени с жилищни ипотеки, в навечерието на финансовата криза.
А през 2022 г. изтичане на информация от банката разкри, че Credit Suisse многократно е откривала и поддържала сметки на високорискови клиенти, замесени в изтезания, трафик на наркотици, пране на пари, корупция и други тежки престъпления. Изтичането на информация, за което съобщи „The Guardian„, разкри това, което изглежда като значителни пропуски в надлежната проверка от страна на банката.
Тези скандали направиха Credit Suisse уязвима и има опасения, че тя може да се сблъска с проблеми да остане на повърхността без правителствена намеса. Въпреки историята на банката обаче Швейцарската национална банка потвърди, че Credit Suisse „отговаря на по-високите изисквания за капитал и ликвидност, приложими към системно важните банки“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще претърпи изключителен подем – Тим Дрейпър
Предстои да видим какво ще направи швейцарското правителство, за да помогне на Credit Suisse, и какви ще бъдат дългосрочните последици от тези текущи проблеми за банката и за по-широката финансова индустрия.
Ситуацията подчертава значението на стабилното регулиране и надзор за предотвратяване на измамни и неетични практики в банковия сектор и необходимостта банките да отдават приоритет на управлението на риска и надлежната проверка, за да избегнат бъдещи скандали.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.