Начало » Чуждите компании изнасят милиарди от Китай – ето защо

Чуждите компании изнасят милиарди от Китай – ето защо

07.11.2023 9:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Чуждите компании изнасят милиарди от Китай – ето защо

През последните няколко години чуждестранните компании традиционно реинвестират печалбите си в Китай, което стимулира бързата икономическа експанзия на страната.

Със забавянето на икономическия растеж и ескалацията на напрежението между Пекин и Вашингтон обаче настъпва значителна промяна. През последните шест последователни тримесечия до септември чуждестранните предприятия са изтеглили над $160 милиарда печалба от Китай.

Тази продължителна тенденция на отлив на печалби подчертава намаляващата привлекателност на Китай като дестинация за чуждестранния капитал. Вследствие на това преките чуждестранни инвестиции във втората по големина икономика в света отбелязват първото си отрицателно тримесечие от двадесет и пет години насам.

Няколко фактора допринасят за този отлив на печалби. По-специално, нарастващата разлика между лихвените проценти в Китай и тези в САЩ и Европа направи инвестициите на Запад по-привлекателни. Освен това, докато централните банки в други региони повишават лихвените проценти, за да се борят с инфлацията, Китай ги намалява, за да се справи с предизвикателствата на своя пазар на недвижими имоти.

Геополитическото напрежение и забавянето на китайската икономика карат много чуждестранни фирми да търсят по-благоприятни възможности за инвестиции. Тази промяна в нагласите доведе до преоценка на веригите за доставки и експозицията към Китай. Роля изиграха и опасенията за влошаване на отношенията между Пекин и Запада.

Някои компании, като базираната в Торонто Firan Technology Group, изтеглиха средства от Китай, за да финансират придобивания в САЩ. Въпреки тези икономически промени Китай не прави разлика между реинвестираната печалба и новите чуждестранни инвестиции в платежния си баланс.

САЩ въведоха ограничения върху инвестициите в чувствителни сектори в Китай, а опасенията за потенциални конфликти и засиленият надзор от страна на китайското правителство доведоха до отрицателен тримесечен отлив на капитали в преки чуждестранни инвестиции. Освен това неотдавнашните действия на Китай, като например налагането на забрани за напускане на страната и разширяването на законите за борба с шпионажа, допълнително усложниха бизнес пейзажа за чуждестранните компании.

В обобщение, устойчивият отлив на печалби от Китай е емблематичен за променящата се динамика в глобалните инвестиции. Чуждестранният капитал търси по-обещаващи възможности извън Китай, което оказва влияние върху икономиката и валутата на страната. Геополитическият пейзаж и икономическите съображения са от ключово значение за тази трансформация.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Сътрудник на Тръмп планира публична Биткойн компания за $300 милиона

Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.

09.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase влиза в мегасделка с Deribit за почти $3 милиарда

Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.

08.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov

Крипто кит загуби милиони в рамките на час в опит да си уреди вечеря с Доналд Тръмп

Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.

08.05.2025 10:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни на фона на икономическото напрежение

На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.

07.05.2025 21:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.