ChatGPT е популярен чатбот, разработен от OpenAI, с доста развити възможности и функционалности. Той е изграден на базата на големия генеративен предварително обучен езиков модел GPT (generative pre-trained transformer) и поддържа достъп до огромно количество информация, използвана за обучение.
Въпреки че издигането му до значимост беше предизвикано от вълнение и очакване, бяха изразени опасения относно сигурността на данните, които платформата използва за целите на обучението.
Важно е да се знае, че ChatGPT не е конфиденциален инструмент и всеки диалог се записва и съхранява като данни за обучение. Политиката за поверителност ясно посочва, че данните на потребителите, включително входни данни, качване на файлове или обратна връзка, ще бъдат събирани и използвани за обучение на широкомащабни езикови модели.
Освен това OpenAI е интегрирала доста трудни функционалности за контрол на достъпа. Това гарантира, че данните, които програмата събира, се наблюдават само от оторизираните лица.
Също така това се отнася и до различни механизми за удостоверяване, които са защитени от внимателно изградени системи за контрол на достъпа, въведени от изследователската компания.
Това, което прави ChatGPT впечатляваща платформа, е масивното събиране на данни, което е неразделна част от функционирането ѝ. Въпреки това начинът, по който OpenAI обработва тези данни, е от решаващо значение за безопасността на програмата.
OpenAI гарантира сигурността при използване на ChatGPT чрез криптиране. Сървърите, които захранват ChatGPT, са проектирани така, че да защитават потребителските данни от неоторизиран достъп, независимо дали са в покой или се пренасят.
Системата също така криптира данните, които получава и прехвърля между различни системи.
Също така OpenAI провежда ежегодни одити от трети страни, за да наблюдава потенциални уязвимости в своите мерки за сигурност. Този процес позволява на системата да еволюира с потенциалните проблеми на сигурността и обективно да се търси къде тези мерки трябва да бъдат адресирани, преоценени и реинтегрирани.
Програмата за награди при откриване на грешки на OpenAI позволява на потребителите, занимаващи се с изследване на сигурността, и други лица да откриват уязвими аспекти на системата и да докладват за тях.
Този процес спомага за подобряване на мерките за безопасност чрез активни усилия от страна на много хора.
Освен това OpenAI разполага със система за реагиране при инциденти, която предприема действия срещу всяко забелязано нарушение на сигурността. Тези системи помагат за намаляване на излагането на риск и за разработване на оптимални действия за реагиране в случай на пробив в системата.
На въпроса дали програмата е безопасна може да се отговори доста просто – да. Програмата е проектирана така, че да генерира подобни на човешките отговори на конкретни въпроси по безопасен начин.
OpenAI е приложила множество мерки за сигурност, целящи да гарантират безопасността на потребителите. Освен това OpenAI работи с изследователска компанията, за да направи програмата възможно най-безопасна.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.