Неотдавнашният икономически доклад на Белия дом предизвика полемика в крипто индустрията заради критиката си към дигиталните активи като прекалено спекулативни и лишени от фундаментална стойност.
В отговор на това, Чарлз Хоскинсън, основател на Cardano (ADA), остро разкритикува доклада, смятайки, че погрешно обвинява криптовалутите за банковата криза, причинена от властите.
Той твърди, че криптовалутите са донесли обещаните ползи като децентрализирано съхранение и контрол на парите, финансово приобщаване, подобрени платежни системи и механизми за разпространение на интелектуална собственост и финансова стойност, които заобикалят посредниците.
Хоскинсън отхвърли заключенията на доклада като „глупости“ и „жалка шега“. Той предупреди, че подобни доклади могат да си проправят път в законодателството и политиката, което да доведе до значителни последици.
Интересно е, че Тиджан Тиам, бивш главен изпълнителен директор на Credit Suisse, някога беше скептично настроен към дигиталните активи като Биткойн. Въпреки това пет от най-големите банки в САЩ са загубили над $100 милиарда от пазарната си капитализация през 2023 г., докато децентрализираните финансови (DeFi) активи са добавили над $200 милиарда към пазарната си капитализация и са надминали 97% от всички компании в S&P 500.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: “Доларът е тоалетна хартия” – Робърт Кийосаки
Този последен спор подчертава продължаващия дебат около ролята на дигиталните активи в бъдещето на финансите и необходимостта от информирани и балансирани дискусии за потенциалните им ползи и рискове.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.