Каролин Фам, изпълняващата длъжността председател на CFTC, предприема стъпки за промяна на крипто регулирането с наскоро обявен форум на главните изпълнителни директори.
В тази инициатива, насочена към усъвършенстване на политиките за дигитални активи и стабилни монети, ще участват лидери от компании като Circle, Coinbase, Ripple, Crypto.com и MoonPay.
Първоначално предложен през 2023 г., форумът ще служи като регулаторен полигон, където крипто компаниите ще могат активно да допринасят за обсъждането на политиките. Фам, който наскоро пое ръководната роля, вижда в това стъпка към отговорни иновации и по-ясни регулаторни рамки.
Откакто е встъпила в длъжност, тя е започнала множество дискусии относно структурите на крипто пазара, като този последен форум затвърждава подхода ѝ за пряко ангажиране на участниците в сектора.
Междувременно продължават спекулациите, че CFTC може да поеме ключови регулаторни отговорности от SEC, възможност, допълнително подхранвана от коментарите на комисаря на Комисията, Хестър Пиърс, които предполагат преразпределение на надзора в криптовалутното пространството.
При все още съществуващата регулаторна несигурност този форум поставя CFTC в центъра на дискусиите, които биха могли да определят бъдещето на регулациите за стабилни монети и по-широките политики за дигиталните активи.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.