Американските законодатели продължават да разработват ново законодателство, насочено към регулиране на стабилните монети.
Предложеният законопроект, известен като Закон за стабилните монети от 2025 г., идва от Френч Хил, председател на Комисията по финансови услуги, и Брайън Стийл, председател на подкомисията по дигитални активи. Една от ключовите му разпоредби включва двугодишно спиране на действието на стабилните монети, обезпечени единствено със самостоятелно емитирани дигитални активи. Законопроектът също така призовава Министерството на финансите на САЩ да проведе задълбочено проучване на потенциалните рискове при емитирането и управлението на стабилни монети.
Този проектозакон е част от продължаващите усилия за осигуряване на по-ясни правила за разрастващия се пазар на стабилни монети. Хил подчерта значението на двупартийното сътрудничество и обществения принос за осигуряване на безопасна и добре регулирана среда. Стийл добави, че законопроектът може да укрепи позицията на щатския долар в световен мащаб, като същевременно даде възможност за иновации в областта на дигиталните валути, което ще бъде от полза както за потребителите, така и за инвеститорите.
Подкрепата за законопроекта нараства сред законодателите. Сенатор Тим Скот подчерта, че регулирането на стабилните монети е от съществено значение за насърчаването на иновациите в САЩ, а сенатор Бил Хагерти изтъкна ползите от създаването на сигурна, ориентирана към растеж среда за криптовалутите. Междувременно сенатор Синтия Лумис изрази ангажимента си да работи надпартийно за защита на финансовата система на САЩ.
Законът за стабилността се основава на предишни инициативи като Закона за яснота при плащанията със стабилни монети от 2023 г. С него се въвеждат някои промени, като например предоставянето на правомощието на Службата на валутния контрольор (Office of Comptroller of the Currency – OCC) да упражнява надзор върху небанковите емитенти на стабилни монети, за разлика от предишното предложение, което включваше Федералния резерв.
С подкрепата на Камарата на представителите и на Сената законопроектът скоро може да се озове на бюрото на президента Тръмп, отбелязвайки значителна стъпка към цялостно регулиране на дигиталните активи в САЩ.
В неотдавнашно изказване Лиза Гордън, председател на инвестиционната банка Cavendish, предложи Обединеното кралство да въведе данък върху крипто транзакциите, за да пренасочи вниманието на инвеститорите обратно към местните фондови пазари.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) направи забележителна стъпка в сектора на криптовалутите, като организира първата по рода си кръгла маса, посветена на регулациите на дигиталните активи.
Германският финансов регулатор BaFin се намеси, за да попречи на Ethena GmbH, дъщерно дружество на базираната във Франкфурт Ethena Labs, да предлага публично своята обвързана с американския долар стабилна монета USDe.
Лейбъристкото правителство на Австралия представи нов набор от правила, целящи да регулират крипто сектора, като включат платформи като борси и попечителски услуги в обхвата на съществуващите финансови разпоредби.