Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) отново нарече Етериум (ETH) стока в съдебно дело от 13 декември.
От друга страна много крипто ентусиасти, както и Биткойн минималист са на мнение, че единствено BTC от всички криптовалути трябва да бъде класифициран като стока.
В съдебния иск на CFTC срещу FTX, нейната сестринска компания Alameda Research и Сам Банкман-Фрийд, регулаторният орган заяви:
Някои дигитални активи са „стоки“, включително Биткойн, Етериум, Tether (USDT) и други, както е определено в раздел 1a(9) на Закона, 7 U.S.C. § 1a(9).
Миналия месец, след срива на FTX, ръководителят на CFTC, Ростин Бенам заяви на събитие в Принстънския университет, че BTC е единственият криптоактив, който може да бъде класифициран като стока. Това изявление е в противоречие с предишните му коментари, в които се твърдеше, че Етериум също може да бъде стока.
Председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) Гари Генслер също поддържаше противоположни възгледи за ETH през последните месеци.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бруталната глобална рецесия идва – според BlackRock
Преди това главата на регулаторната агенция сподели, че Етeрът е бил ценна книга след първоначалното предлагане на монети (ICO), но оттогава е станал по-децентрализиран и е стока.
След като Сливането на Етериум се случи, мнението на Генслер започна да се променя. Той заяви, че криптовалутите и посредниците, които позволяват на потребителите да залагат своята притежавана криптовалута, могат да бъдат класифицирани като ценни книжа съгласно теста на Хауи.
В Съединените щати се наблюдава нарастващ конфликт между регулаторните органи. Класификацията на криптоактивите в САЩ е от решаващо значение, тъй като CFTC регулира стоковите фючърси, а SEC регулира ценните книжа.
Наскоро стана ясно още, че сенатор Елизабет Уорън, която е скептично настроена спрямо криптовалутите работи по законопроект, който ще даде на SEC по-голямата част от регулаторната власт над индустрията.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.