Децентрализираното финансиране (DeFi) беше основна тема на дискусия на неотдавнашната среща на Консултативния комитет по технологиите (TAC) на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) във Вашингтон.
На срещата присъстваха редица ръководители на крипто компании, които представиха пред регулатора презентации по различни въпроси, свързани с DeFi, включително експлойти, децентрализация и дигитални идентичности.
Комисарят на CFTC, Кристи Голдсмит Ромеро, откри срещата с подготвени бележки като подчерта, че е важно да се разбере как работи DeFi.
Fantastic day sponsoring the CFTC Technology Advisory Committee. Expert presentations on #DecentralizedFinance #CyberResilience #Cloud and #ArtificialIntelligence. Great thanks to Committee Chair Carol House, Vice Chair @ARedbord and all of the TAC members and presenters. pic.twitter.com/kByy2aDPq4
— Commissioner Christy Goldsmith Romero (@CFTCcgr) March 23, 2023
Тя отбеляза, че политическите решения, свързани с DeFi, в момента се вземат от регулаторите и законодателите, поради което е от съществено значение ясното разбиране на технологията и нейните последици.
Ари Редборд, ръководител на отдела за правни и правителствени въпроси във компанията за блокчейн разузнаване TRM Labs, започна презентациите с преглед на DeFi и блокчейн технологията.
Той изтъкна предимствата на блокчейн за прозрачност, неизменност и защита на личните данни като предположи, че регулаторите могат да използват тези характеристики, за да балансират правото на неприкосновеност на личния живот с необходимостта от сигурност.
Редборд и Никос Андрикогианнопулос, основатели на аналитичната компания Metrika, обсъдиха съвместно предизвикателствата и ползите от децентрализацията. Те стигнаха до заключението, че ползите далеч надхвърлят предизвикателствата и е важно децентрализацията да бъде възприета и водена в правилната посока.
Редборд посочи и значителното нарастване на стойността на DeFi пространството през последните две години, което според него е било подложено на стрес тест по време на фалита на FTX и не се е провалило. Според DeFiLlama общата заключена стойност (TVL) на DeFi е около $49.4 милиарда като се е увеличила от около $15 милиарда в началото на януари 2021 г.
Карол Хаус, изпълнителен директор на Terranet Ventures, компания, занимаваща се с рискови инвестиции и Джил Гънтър, главен оперативен директор на компанията за блокчейн инфраструктура Espresso Systems, направиха преглед на настоящите решения за дигитална идентичност и портфейли, които не са свързани с права на собственост като използваха съответните примери за Ethereum Name Service и портфейла MetaMask.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на алткойн скочи с 2,000% след объркване
Майкъл Шаулов, основател на Fireblocks и Дан Гуидо, основател на Trail of Bits, обсъдиха експлойтите и уязвимостите, които са се появили на криптопазара. Те отбелязаха, че всички хакове обикновено се оповестяват публично от потребители или други компании и че крипто компаниите трябва да се стремят към съвършенство, за да ги избегнат.
Срещата демонстрира нарастващия интерес и осведоменост за DeFi в регулаторната общност и значението на конструктивния диалог между заинтересованите страни от сектора и регулаторните органи. Презентациите завършиха с единодушно гласуване на членовете за създаването на подкомитет за дигитални активи и блокчейн технологии (Digital Assets and Blockchain Technology Subcommittee). Подкомитетът ще се съсредоточи върху “защо DeFi”, какви проблеми решава, приложения за използване, уязвимости и предложени правни и политически рамки.
Фондацията TON предложи да се въведе механизъм за изгаряне, който да унищожава 50% от всички такси за транзакции в мрежата TON.
Компанията майка на един от най-големите доставчици на клетъчни услуги в Съединените щати обяви участието си като валидатор в Polygon (MATIC), мрежа за мащабиране от втори слой.
Наскоро основният софтуер на Биткойн (Bitcoin Core) пусна версия 25.0, която въвежда редица подобрения, поправки на грешки и оптимизации на производителността, както и актуализирани преводи.
MultiversX, блокчейн платформа с фокус върху метавселената, обяви партньорство с крипто браузъра на Opera, за да интегрира безпроблемно своята разрастваща се екосистема.