Американският икономист Алън Грийнспан, който беше председател на Федералния резерв на САЩ пет последователни мандата, от 1987 до 2006 г., смята, че няма смисъл централните банки да издават свои собствени дигитални валути, съобщава CNBC.
„Няма смисъл да го правят“, заяви Грийнспан на годишната конференция за икономически перспективи, която се проведе в Пекин.
Грийнспан обяснява, че фиатните валути са подкрепени от кредита на суверенна държава. Освен това, той се обърна към темата с Facebook, като посочи, че основният суверенен кредит на САЩ има достъп до всичко, което гигантът на социалните медии може да предложи или да си представи.
Джером Пауъл, действащият председател на Федералния резерв, изглежда е на същата страница с Грийнспан. Както бе съобщено, Пауъл отхвърли идеята централната банка на САЩ да открие собствена криптовалута, което съвпадна с бързия спад на цените на Биткойн.
Криптовалутата на Facebook, която бе обявена още през юни, създаде много диспути и теми за размисъл сред много банкери, регулатори и политици по целия свят.
Междувременно, Тунис наскоро се превърна в първата държава, чиято централна банка издаде собствена цифрова валута, наречена „E-динар“, след като си партнира с руската фирма Universa.
Китайската народна банка (PBoC) също се готви да разкрие криптовалутата си „DCEP“. Според Биткойн евангелиста Макс Кайзер, монетата ще бъде подкрепена със злато.
Наскоро крипто инфлуенсърите изразиха мнение, как САЩ трябва да следват развитието на Китай, за да не останат по-назад.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.