Швейцарската национална банка (SNB) отчете загуба в размер на 12.04 милиарда швейцарски франка ($13.36 милиарда) за третото тримесечие.
Според информацията това се дължи предимно на загуби, понесени от нейните авоари в злато, инвестиции в чуждестранна валута и позиции в швейцарски франкове.
През тримесечния период, приключващ през септември, SNB претърпя загуба от 9.16 милиарда франка от валутните си позиции. Това бе следствие от понижаващите се цени на облигациите и акциите, породени от опасенията за продължително повишаване на лихвените проценти в световен мащаб.
Освен това банката претърпя загуба от 132 милиона франка от оценката на своите 1,040 метрични тона злато, отразявайки спада в световните цени на златото. Освен това тя регистрира загуба от 2.66 милиарда франка от позициите си в швейцарски франкове, която до голяма степен се дължи на лихвени плащания към търговски банки.
През първите девет месеца на годината банката изплати 5.4 милиарда франка под формата на лихви на търговските банки за средствата, които те държат в централната банка овърнайт. В отговор на нарастващите разходи след преминаването от отрицателни към положителни лихвени проценти през септември 2022 г. SNB обяви намаление на този лихвен процент.
Поради спада и в трите области печалбата на SNB за първите девет месеца се сви от 13.7 милиарда франка през първата половина на годината до 1.7 милиарда франка.
През последните години финансовите резултати на SNB се характеризират със значителна колебливост, повлияна от значителните инвестиции в чуждестранна валута, които тя натрупа по време на продължителните усилия за обезценяване на швейцарския франк.
От SNB отбелязаха:
Финансовият резултат на SNB зависи до голяма степен от развитието на пазарите на злато, чуждестранна валута и капитал. Поради това могат да се очакват силни колебания и по отношение на годишния резултат са възможни само предварителни заключения.
През 2022 г. централната банка регистрира историческа загуба от 132.5 милиарда швейцарски франка, отбелязвайки най-голямата загуба в 115-годишната си история.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.