Заместник-управителят на Китайската централна банка Лу Лей наскоро разгледа идеите на Нобеловия лауреат Робърт Мъндел и неизвестния създател на Биткойн - Сатоши Накамото, в новата си книга.
Лу твърди, че и двете фигури са оставили трайни следи в паричната теория, въпреки че техните виждания са изправени пред предизвикателства в днешната икономика. Мъндел, често наричан „бащата на еврото„, полага основите на зоните с единна валута, мечтаейки за свят, в който икономиките могат да се обединят под една валута, за да се рационализира търговията и да се повиши икономическата стабилност.
Идеалът му за „утопия на доларизацията“ обаче така и не се реализира напълно. Визията на Сатоши Накамото за Биткойн, представен през 2008 г. като революционна дигитална валута, обещаваше финансова свобода извън традиционните банкови системи. С течение на времето обаче BTC се превърна в спекулативен актив, оценяван повече като средство за съхранение на богатство, отколкото като ежедневна валута.
Лу посочи, че нарастващата стойност на Биткойн и енергоемкият процес на добив са го отдалечили от първоначалната му роля. Той подчерта, че майнингът на оставащите два милиона BTC сега консумира достатъчно енергия годишно, за да поддържа стотици милиони домакинства, което противоречи на принципите на Мъндел за ефективност и достъпност при проектирането на валутата. Тези фактори, твърди Лу, превръщат криптовалутата в несъвършено решение за глобалните парични нужди, въпреки привлекателността му като алтернативен актив.
В книгата си Лу предлага централните банки да бъдат изправени пред решаващ избор: да се адаптират към дигиталната ера или да рискуват да останат в миналото. Той предвижда дигиталните валути на централните банки (CBDC) като начин да се слеят иновациите със стабилността, която осигуряват суверенните валути.
Според него обаче, за да успеят CBDC, те трябва да се справят с мащабируемостта и да гарантират парична стабилност. Лу смята, че макар Биткойн да е поставил началото на революцията на дигиталните валути, бъдещето на парите може да зависи от балансирането на технологичния прогрес с основните ценности на паричния суверенитет и стабилност, което ще позволи на централните банки да запазят значението си в един все по-дигитален финансов пейзаж.
Strategy на Майкъл Сейлър потвърди още една голяма покупка на Биткойн, придобивайки 6,220 BTC миналата седмица за приблизително $739.8 милиона.
Пазарът на деривати върху Биткойн се разгорещява, като откритият интерес отново достигна $42 милиарда, а процентите на финансиране продължават да растат.
Тим Дрейпър не просто залага на Биткойн – той прогнозира смъртта на щатския долар.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.