През последните години се наблюдава постепенна, но постоянна тенденция все по-малко пулове за добив на Биткойн (BTC) да доминират в по-голямата част от световната мрежа и да откриват блокове.
Използвайки подход, базиран на данни бе анализирано състоянието на децентрализацията на водещата крипто мрежа.
Тези данни са събрани от класацията на пуловете на mempool.space, която анализира доминацията на хеширащата мощност, разглеждайки кой е отговорен за всеки блок, добавян някога в блокчейна на Биткойн във всеки времеви период.
От всички изкопани до момента токени, малко над 27% са били добити от неизвестни лица – най-вече в ранните дни на мрежата, вероятно от индивидуални и местни миньори или все още неидентифицирани компании за добив.
Сценарият обаче се промени, когато Биткойн стана все по-разпознаваем и индустрията узря. BTC миньорите – търсейки по-голяма предсказуемост в една силно конкурентна дейност от типа „победителят взима всичко“ – започнаха да обединяват сили създавайки майнинг пулове. По този начин ефективно увеличават шансовете си да добият валиден блок и да споделят възнаграждението за него.
Това драстично промени състоянието на децентрализация на мрежата, както се вижда от резултатите за последните 3 години, когато само четири пула осигуряват над 59% от глобалния хаш рейт:
Забележително е, че тенденцията се запазва с течение на времето. Вътрешният добив на Биткойн вече не е осъществим, по-малките компании не са в състояние да оцелеят, докато работят на загуба, а останалите оцелели се концентрират в по-малко пулове за още по-голяма предвидимост на приходите.
През последните три месеца само два минни пула получиха повече от половината от цялото разпределение на доставките на Биткойн, което е определено като 6.25 BTC на добит блок – това се случва средно на всеки 10 минути, за около 900 BTC/ден.
Foundry USA получи около 24,831,25 BTC за добив на 3,973 блока (29.66%), докато AntPool получи около 19,018,75 BTC за добив на 3,043 блока (22.72%). Това води до общо 43,850 BTC, натрупани от тези пулове през последните 90 дни, което се равнява на $1.16 милиарда, като се има предвид, че цената на Биткойн към 24 септември се колебае около $26,500.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.
Според анализатора „Darkfost“, Биткойн навлиза в нова фаза на поведение в блокчейна, белязана от две ключови събития: $ядък трети пик в метриката SOPR по време на един…
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.