След три последователни месеца на повишение цените на златото отбелязаха спад днес, като се понижиха до около $2,308 за тройунция.
Въпреки този спад, благородният метал поддържа общ ръст от около 4% за месеца. Освен това доларовият спот индекс на Bloomberg се повиши с 0.3% след спада от 0.4% в понеделник. Други благородни метали, включително сребро, паладий и платина, също отбелязаха понижение на цените си.
Спадът на цените идва непосредствено преди заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC), насрочено за сряда. Сред официалните лица съществуват очаквания данните за инфлацията да надхвърлят предишните оценки, което води до спекулации за потенциална ястребова позиция на Федералния резерв. Макар че много трейдъри очакваха намаляване на лихвените проценти през март, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предположи, че корекциите на лихвите може да бъдат отложени поне до декември тази година.
Въпреки забавянето на намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, златото отбеляза ръст от над 12% през тази година. Освен това според Световния съвет по златото през първото тримесечие на 2024 г. търсенето на кюлчета от страна на централните банки е отбелязало най-силния старт на всяка година в историята.
Вследствие на това съществува потенциал за бързо възстановяване на цените на златото през следващите дни.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.