Фючърсите на петрола отбелязаха частично възстановяване след седмичната загуба, след като някои членове на ОПЕК+ посочиха, че плановете за възобновяване на спрените доставки може да бъдат преразгледани.
Фючърсите на суровия петрол тип „Brent“, които по-рано през седмицата достигнаха четиримесечно дъно, се търгуваха близо до $80 за барел.
Отскокът дойде, след като Саудитска Арабия и нейните партньори обявиха намеренията си за постепенно възобновяване на производството, като саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман подчерта, че всяко увеличение ще зависи от пазарните условия.
Анализаторите отбелязаха, че координираните усилия на ОПЕК+ за успокояване на пазарите са оказали положително въздействие. Реакциите на финансовите институции обаче бяха различни. JPMorgan Chase & Co. изрази скептицизъм по отношение на мечите последици от плана, позовавайки се на съществуващите нива на производство, които надхвърлят определените квоти.
От друга страна, Citigroup Inc. очаква продължаващото намаляване на производството да продължи и през следващата година.
Въпреки че от април насам цените на петрола се понижават поради опасения, свързани с търсенето, геополитическото напрежение, свързано с конфликтите в Украйна и Близкия изток, остава потенциален катализатор за повишаване на цените. Тези несигурности подчертават сложното взаимодействие между динамиката на предлагането и геополитическите рискове при определянето на движенията на петролния пазар.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.