Home

Цените на петрола тласнаха китайските и европейските акции надолу

06.09.2023 17:30 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Цените на петрола тласнаха китайските и европейските акции надолу

Европейските и китайските акции спаднаха в сряда, тъй като инвеститорите се опасяваха, че по-високите цени на петрола ще повишат инфлацията и ще ограничат перспективите за глобалния икономически растеж.

При отварянето на борсата индексът Stoxx Europe 600 спадна с 0.6 % след пет поредни дни на загуби. Френският Cac 40 спадна с 0.7 %, а германският Dax отстъпи с 0.4 %. 

Спадът се отрази и в Китай, където бенчмаркът CSI 300 се понижи с 0.2%, а индексът Hang Seng в Хонконг спадна с 0.1 %.

Инвеститорите станаха по-предпазливи по отношение на инфлацията, след като във вторник цените на петрола скочиха до най-високото си ниво от ноември 2022 г., след като Саудитска Арабия и Русия заявиха, че ще удължат доброволните си съкращения на доставките до края на годината. 

Международният бенчмарк суров петрол тип “Брент” се понижи с 0.4% и се търгуваше на ниво от $89.64 за барел, след като по-рано в сряда се покачи над $90 за барел за първи път тази година. Американският еквивалент West Texas Intermediate спадна със същия марж до $86.35 за барел. 

Саудитска Арабия, която заедно с Русия оглавява разширения картел “ОПЕК+”, от юли насам съкрати допълнително 1 милиона барела дневно от световния пазар, което първоначално беше обявено като временна мярка. Русия заяви, че нейното намаление на износа с 300,000 барела на ден също ще остане в сила до декември.

Тъй като два от най-големите производители на петрол в света се стремят да повишат цените, този ход заплашва да разпали отново инфлационния натиск в световен мащаб, което поражда опасения у инвеститорите за това какво означава това за кампаниите на централните банки за затягане на политиката.

В сряда доларът се понижи с 0.1% спрямо кошница от шест равностойни валути, но остана близо до най-високото си ниво от март насам, когато кризата в банковия сектор подтикна инвеститорите да се насочат към сигурната валута. 

Енергийната независимост на САЩ и техният статут на нетен износител оставят долара в добра позиция за по-високите цени на енергията“, каза Крис Търнър, ръководител на отдел “Пазари” в ING. 

Ден по-рано публикуваните индекси на мениджърите по покупките в Европа и Китай се оказаха под пазарните очаквания, което е знак, че слабото глобално търсене и високите лихвени проценти са натежали върху икономическата активност.

Макар че преобладаващата част от пазара смята, че Федералният резерв ще запази лихвените проценти стабилни на следващото си заседание през септември, по-малко са съгласни колко време ще отнеме, преди централната банка да започне да облекчава политиката си. 

На пазарите на държавен дълг доходността на чувствителните към политиката двугодишни американски държавни ценни книжа се понижи с 0.02 пункта до 4.95%, а доходността на десетгодишните облигации остана без промяна на равнище 4.26%. Доходността на облигациите се повишава при спад на цените. 

Контрактите, проследяващи бенчмарка на Уолстрийт S&P 500, се понижиха с 0.2 %, а тези, проследяващи технологичния Nasdaq 100 – с 0.3% преди отварянето на борсата в Ню Йорк.

Източник: FinancialTimes

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Губернаторът на Калифорния налага вето върху спорен AI законопроект

На 30 септември губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм наложи вето на спорния законопроект в сектора на изкуствения интелект SB 1047.

30.09.2024 14:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Ето защо китайските акции са добра инвестиция за американците

Във вторник ръководителят на Китайската народна банка Пан Гуншън разкри набор от мерки за икономическо стимулиране, които според някои икономисти са най-голямата намеса на централната банка след пандемията от Ковида-19.

30.09.2024 13:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Как стейкинг наградите влияят на блокчейн мрежите?

Franklin Templeton се включи в дебата дали стейкинг възнагражденията, които допринасят за инфлацията на предлагането на токени, трябва да се разглеждат като разход за мрежата.

30.09.2024 9:32 3мин. четене Alexander Zdravkov

CryptoQuant призовава за регулиране, което да стимулира растежа на Web3

Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, подчерта значението на регулирането за бъдещия растеж на Web3 и криптовалутното пространство.

30.09.2024 9:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.