Световните цени на петрола се повишиха във вторник до най-високата си стойност от седем месеца насам, отчасти поради опасенията от ескалиращото напрежение в Близкия изток, което може да наруши доставките.
Суровият петрол тип „Brent„, който служи за световен бенчмарк, поскъпна с 1.8% до $89 за барел, отбелязвайки най-високото си ниво от началото на септември. По-късно обаче цената загуби част от тези печалби в средата на следобеда в Европа.
Едновременно с това петролът „West Texas Intermediate“ (WTI), бенчмаркът за САЩ, също поскъпна с 1.8%, достигайки петмесечен връх от $85 за барел. От началото на годината цените и на сорта Brent, и на WTI се повишиха съответно с около 15% и с близо 19%.
Този скок създава риск от по-нататъшно повишаване на цените на бензина не само в Съединените щати, но и в други региони.
Ричард Бронз, съосновател и ръководител на отдел „Геополитика“ в Energy Aspects, подчерта, че неотдавнашното покачване на цените на петрола е кулминация на различни фактори, които набират скорост през последните няколко седмици.
[readmorme id=“106131″]Сред тях са продължаващите атаки от страна на Украйна срещу руски рафинерии, нападенията на хутите срещу корабоплаването в Червено море и преобладаващото усещане за намалена стабилност в Близкия изток в сравнение с преди една година. Освен това Бронз отбеляза, че възстановяването на производството на петрол в САЩ е по-бавно от очакваното след прекъсванията, причинени от тежките метеорологични условия през януари.
Според Бронз настоящата ситуация отразява недостига на предлагане.
Софи Лунд-Йейтс, водещ анализатор на капиталовите пазари в Hargreaves Lansdown, обсъди влиянието на повишаващите се цени на петрола, като ги обясни отчасти с ескалиращото геополитическо напрежение в Близкия изток, предизвикано от въздушния удар по посолството на Иран в Сирия в понеделник. Както Иран, така и Сирия обвиниха Израел, че е организирал атаката, а Техеран отправи предупреждения за потенциални сериозни ответни мерки.
Що се отнася до обявеното от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известно като ОПЕК+, съкращаване на производството, Лунд-Ятс отбеляза, че тези мерки оказват допълнителен натиск върху цените.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.