Цените на петрола се понижиха с 1% в понеделник, тъй като опасенията относно забавянето на световната икономика и потенциалното повишаване на лихвените проценти в САЩ засенчиха обявените от основните износители Саудитска Арабия и Русия съкращения на доставките за месец август.
В рамките на сетълмента фючърсите на суровия петрол тип „Брент“ затвориха на ниво от $74.65 за барел, което представляваше спад от 1%, или 76 цента, а американският суров петрол тип „West Texas Intermediate“ – на ниво от $69.79, което представляваше спад от 1.2%, или 85 цента.
В понеделник Саудитска Арабия обяви удължаването на доброволното съкращаване на добива с един милион барела на ден за още един месец, обхващащ август, според информацията.
Цените обаче се понижиха след докладите, сочещи спад в активността на световните фабрики през юни, дължащ се основно на вялото търсене от Китай и Европа, като по този начин помрачиха перспективите пред износителите.
Опасенията за потенциално забавяне на икономическия растеж, което допълнително да понижи търсенето на горива, се засилиха в петък, когато инфлацията в САЩ продължи да надхвърля целевото равнище от 2% на централната банка, подхранвайки опасенията за още повишения на лихвените проценти.
Възможността за по-високи лихвени проценти в САЩ може да засили долара, което впоследствие да оскъпи петрола за купувачите, притежаващи други валути.
В стремежа си да затегне световните доставки на суров петрол и да подкрепи цените в сътрудничество със Саудитска Арабия, Русия разкри плановете си да намали износа на петрол с 500,000 барела дневно през август, както обяви заместник министър-председателят Александър Новак.
Тези съкращения представляват приблизително 1.5 % от световните доставки и довеждат до общо намаление, поето от производителите на петрол от ОПЕК+, до 5.16 милиона барела дневно.
Както Рияд, така и Москва работят за стабилизиране на цените, като цената на суровия петрол сорт Брент се понижи от $113 за барел преди година поради опасенията за забавяне на икономическия растеж и изобилните доставки.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.