В сряда цените на златото останаха стабилни около границата от $2,340, като отбелязаха ръст от близо 14 пункта.
Благородният метал регистрира ръст от почти 0.58% в рамките на дневната търговия, стремейки се да възстанови позициите си в класациите. Като един от най-добре представящите се активи през тази година, златото е поскъпнало с почти 15% от началото на годината. Този скок се дължи на значителното натрупване от страна на инвеститорите на дребно, институционалните фондове и централните банки на развиващите се страни, което тласна цените на златото към нови върхове.
Въпреки това Централната банка на Виетнам издаде предупредителна бележка, в която се посочва, че цените на златото може да претърпят корекции през следващите месеци. Банката очаква спад в цените на метала с повишена волатилност. Дао Сюан Туан, директор на отдела за управление на валутния обмен на централната банка, посъветва хората да бъдат предпазливи при покупката на злато, тъй като цените може да са достигнали своя връх.
„Хората трябва да бъдат много внимателни, когато купуват злато, тъй като цените са силно волатилни“, заяви Дао Сюан Туан. Това развитие показва потенциално забавяне на натрупването на злато от централните банки в азиатските държави.
От края на 2022 г. централните банки в развиващите се азиатски държави са най-големите купувачи на злато за своите резерви. Китай е водещ в тази тенденция, като държи над 200 тона злато в резервите си. Сред другите известни купувачи са централните банки на Русия, Индия и Южна Африка и др.
Златото е третият най-добре представящ се актив на пазара на суровини, като отстъпва само на среброто и медта. Американският долар също показва добри резултати, като се е повишил с близо 5% на валутния пазар от началото на годината, което го прави обещаваща инвестиция.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.