Цените на златото се понижиха в петък, повлияни от рязкото поскъпване на долара и доходността на облигациите след силния доклад за заплатите в неселскостопанския сектор на САЩ.
Това развитие внесе несигурност по отношение на потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв в близко бъдеще.
В 20:45 българско време спот златото отбеляза спад от 0.8%, достигайки $2038.59 за тройунция. Въпреки този спад обаче седмичните цени демонстрираха почти 1% увеличение и от началото на годината поддържат нива над ключовата граница от $2,000. Фючърсите върху златото в САЩ се установиха с 0.8% по-ниско и достигнаха $2,053.7.
Доларовият индекс (DXY) се повиши с 0.9%, засилвайки цената на кюлчетата за международните купувачи, а доходността на бенчмарковите 10-годишни облигации също отбеляза увеличение.
През януари работодателите в САЩ добавиха 353,000 работни места, надхвърляйки очакваната от икономистите цифра от 180,000.
Силният пазар на труда, подкрепен от устойчивата икономика и повишената производителност на работниците, доведе до увеличаване на наемането и задържането на работници от страна на предприятията, което потенциално предпазва икономиката от рецесия през тази година. Въпреки впечатляващите данни за заетостта златото прояви устойчивост, поддържайки спад от по-малко от 1%.
Според CME Fed Watch трейдърите са ревизирали очакванията си, като сега предвиждат 70% вероятност за намаляване на лихвените проценти в САЩ през май в сравнение с по-ранната 92% вероятност преди публикуването на данните за заетостта. По-ниските лихвени проценти обикновено засилват привлекателността на недоходоносните кюлчета.
Въпреки че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отхвърли идеята за понижаване на лихвите през пролетта, изразявайки увереност във връщането на инфлацията към целевото равнище от 2%, пазарният стратег Джоузеф Каватони от WGC подчерта, че липсата на яснота около лихвените проценти може да доведе до потиснати условия за поскъпване на златото.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.