В четвъртък цените на златото продължиха възходящата си траектория, подкрепени от лекия спад в стойността на щатския долар и продължаващото геополитическо напрежение.
Опасенията около конфликтите в Украйна и Газа продължават да засилват привлекателността на златото като сигурен актив, въпреки очакванията за продължително високи разходи по заемите в сравнение с по-ранните прогнози за тази година.
Наскоро оповестеният протокол от януарското заседание на Федералния резерв разкри предпазлив подход по отношение на сроковете за корекции на лихвените проценти, като се дава приоритет на ограничаването на инфлационните рискове пред незабавното им намаляване. Макар че по-високите лихвени проценти обикновено представляват предизвикателство за недоходоносните активи като златото, пазарните нагласи остават уверени в очакваното намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ и в подобни действия на други големи икономики.
Анализаторите на Goldman Sachs очакват, че цените на златото ще реагират положително на потенциалното намаляване на лихвените проценти от страна на Фед, заедно с повишението на цените на медта, петрола и други суровини.
Въпреки че търговската седмица е към края си, няколко предстоящи икономически показателя, включително индексът на мениджърите по поръчките в САЩ и окончателният доклад за икономическия растеж на Германия през четвъртото тримесечие, могат да повлияят на пазарните очаквания по отношение на паричната политика и съответно да повлияят на цените на златото.
Златото е на път да регистрира шестата си поредна сесия на повишение, като в четвъртък достигна нов десетдневен връх близо до $2,035 за унция. Все пак, за да създадат по-здрава основа за по-нататъшни печалби, биковете трябва да преодолеят нивата на съпротива между $2,035 и $2,037, наблюдавани от 5 до 9 февруари. От края на ноември миналата година движението на цените е ограничено в широкия диапазон от $1,982.34 до $2,078.62.
От средата на октомври цените на златото остават над 100-дневната си пълзяща средна, която понастоящем се намира около границата от $2,000, което предполага потенциални ценови тестове в близко бъдеще, ако продължаващото рали спре.
Въпреки потенциалните колебания преобладаващите фундаментални фактори сочат вероятност за запазване на широкия ценови диапазон.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.