Според стратези на UBS цените на златото могат да нараснат с до 10% до края на годината поради възможното намаляване на лихвените проценти.
Въпреки спада в началото на 2024 г., в бележката на UBS се подчертава значението на промяната в политиката на Федералния резерв и се предполага, че последните ценови движения са относително незначителни в сравнение с 15%-ното покачване на благородния метал през 2023 г.
Стратезите на UBS прогнозираха, че кюлчетата, които понастоящем са над $2,000 за тройунция, биха могли да нараснат до $2,250 за тройунция до края на годината, като признаха потенциалната краткосрочна волатилност.
Същевременно анализаторите на Scotiabank, запазвайки предпазливата си перспектива, ревизираха прогнозата си за цената на златото в посока нагоре, определяйки я на $2,000 за тройунция в края на годината, спрямо предишните $1,900 за тройунция.
Цените на златото се влияят от фактори като геополитическа нестабилност, пазарна несигурност и лихвени проценти. Привлекателността на златото като актив от типа „сигурно убежище“ може да нарасне по време на несигурност, докато повишаването на лихвените проценти може да направи по-привлекателни други инвестиции с по-висока доходност.
Според инструмента FedWatch на CME несигурността е свързана с възможността Федералният резерв да намали лихвените проценти през март, като вероятността за това е спаднала до около 48%, в сравнение с 81% преди седмица. Инвеститорите следят отблизо предстоящите срещи по паричната политика на Японската централна банка и на Европейската централна банка.
През 2023 г. златото достигна рекордно високи стойности, затваряйки на $2,078 за тройунция, което се дължи на очакванията за лихвените проценти и глобалната волатилност, породена от конфликта между Израел и Хамас.
Централните банки са значителни купувачи на злато през 2022 г. и 2023 г., тъй като диверсифицират резервите си. Според UBS очакването за намаляване на лихвените проценти със 100 базисни пункта от страна на Фед, което ще започне през май, се разглежда като фактор, оказващ натиск върху щатския долар и реалните лихвени проценти, което може да предизвика ново търсене, особено от страна на борсово търгуваните фондове за злато.
Продължаващите макроикономически и повишени геополитически рискове продължават да оправдават поддържането на експозиция в злато с цел хеджиране и диверсификация, както посочват от UBS.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.