По-голямата част от членовете на БРИКС изнасят суров петрол в целия свят, включително в САЩ, Европа и други западни съюзници.
Саудитска Арабия, ОАЕ, Иран, Египет, Етиопия и вече санкционираната Русия изнасят милиони барели петрол всяка година.
Дори наскоро руските производители на петрол доставиха първите си товари суров петрол „CPC Blend“ на Обединените арабски емирства (ОАЕ).
Цената на суровия петрол в момента е $90 за барел, а водещата инвестиционна банка JP Morgan прогнозира, че през следващите три години суровината ще поскъпне с още 67%.
Кристиян Малек, водещ изследовател на JP Morgan в областта на енергийните акции в Европа, Близкия изток и Африка, публикува доклад, в който се посочва, че „енергийният суперцикъл“ ще доведе до покачване на цените на суровия петрол до $150 за барел.
Според доклада това повишение на цените може да се случи тази цена през следващите три години.
„Нарастващият енергиен суперцикъл може да бъде единствената движеща сила за скока на цените„, пише Малек в доклада.
Скокът на цените на суровия петрол може да се отрази на световните пазари и да доведе до сътресения на акциите.
JP Morgan не е единствената компания, която прогнозира рязко покачване на цената на суровия петрол.
Водещата инвестиционна банка Goldman Sachs също прогнозира, че цените на петрола могат да достигнат $110 за барел до края на 2023 г.
Освен това през август Международната агенция по енергетика (IEA) съобщи, че цените на петрола са във възходяща тенденция.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.