След бурната 2022 г., настоящата година изглежда показва забележително ниво на стабилност за Биткойн (BTC), като има изгледи, че тенденцяита може да се запази до края на 2023 г.
Според неотдавнашен доклад 2023 г. се очертава като най-малко хаотичната година за Биткойн през последните десет години. Въпреки че годината все още не е приключила, представянето ѝ досега е сравнително спокойно.
Както е показано в приложената графика, през годините при Биткойн се наблюдават колебания във волатилността. Няколко средни месечни стойности на волатилността на Биткойн надхвърлиха границата от 100%, като последният случай се случи през 2020 г. Зенитът на волатилността за тази година беше наблюдаван през март, докато през август беше отчетено най-ниското ниво на ценови колебания.
Към настоящия момент волатилността на Биткойн възлиза на 35.43%.
Факторите, допринасящи за волатилността на цената на Биткойн
Многобройни променливи фактори оказват влияние върху колебанията на цената на Биткойн, включително настроенията на инвеститорите, регулаторните действия на правителствата, вниманието на медиите и динамиката на търсенето и предлагането. Също така пазарната стойност на Биткойн е неразривно свързана с количеството монети в обращение и степента на интерес от страна на инвеститорите.
Освен това активността на мрежата на Биткойн е намаляла. Действителният обем на търговията, който представлява реалният обем на борсите без влиянието на „wash trading„, е намалял значително през настоящата година. Понастоящем автентичният обем на търговия на Биткойн възлиза на $1.43 милиарда, отбелязвайки 88.39% спад през последната година според графиката на Messari.
По същия начин през тази година се наблюдава забележим спад в броя на активните адреси в сравнение с данните от предходните години. Това намаление може да се тълкува както от оптимистична, така и от песимистична гледна точка.
От положителна гледна точка то предполага, че Биткойн може би съзрява, ставайки по-малко податлив на екстремни ценови колебания. От друга страна, от негативна гледна точка, продължителният период на ниска волатилност може да означава, че значителните възходящи движения стават по-малко вероятни.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.
Franklin Templeton представи нов крипто ETF, който осигурява на инвеститорите експозиция към Биткойн и Етериум.