Към момента на писане на статията цената на Биткойна (BTC) се колебае около $67,600, което с около $3,000 под стойността на актива на 28 май.
Въпреки това май беше силен за Биткойн, който регистрира печалба от 19% на месечните графики, но 2% спад за седмицата. Според някои експерти обаче, има външни фактори, които могат да повлияят на движението на актива.
Икономическите данни за САЩ например продължиха да имат характер на стагфлация, като основният PCE ценови индекс за април нарасна с 2.8% на годишна база, което съответства на очакванията и е със същия темп като предходния месец.
Чикагският индекс на мениджърите по поръчките (PMI) през май спадна до 35.4 при очаквания за 41 и 37.9 през април.
Пазарът на облигации се повиши след новината, като доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи с 5.5 базисни пункта до 4.50%.
Смята се, че следващата седмица би трябвало да внесе малко повече яснота в икономическата картина на САЩ благодарение на националния PMI доклад, който се очаква да бъде публикуван в понеделник и националния доклад за заетостта, очакван в петък.
Потвърждението за смекчаване на икономическите условия, а заедно с това и подобрените перспективи за по-ниски лихвени проценти, може да се окаже катализатор за опита на Биткойн да пробие историческия си връх над $73,800, поставен през март. Силните икономически данни обаче биха могли да означават повторна проверка на дъната от май.
Цената на Биткойн остава в тесен диапазон, като инвеститорите са предпазливи за потенциални спадове.
Майкъл Сейлър, председател на MicroStrategy и известен защитник на Биткойн, очерта набор от 21 ръководни принципа, които според него определят същността на дигиталния актив.
Дялът на Биткойн в общия крипто пазар нарасна до близо 60%, отбелязвайки най-високото си ниво през последните години, тъй като инвеститорите все повече се отказват от алткойните.
Неотдавнашен доклад на Bernstein разкри, че правителството на САЩ обмисля създаването на национален резерв за Биткойн (BTC), което би могло да предизвика глобална глобален наплив към водещия дигитален актив.