Според новия план с кодово име "Келвин" кредиторът ще започне да съхранява криптовалутите на клиентите си в специален портфейл и ще налага различни такси за различни транзакции.
Сблъсквайки се със скептицизма на служителите, CEO-то на Celsius Александър Машински риторично попита служителите дали две компании, които обявиха фалит, PepsiCo и Delta, пречат на хората да купуват Pepsi или да летят с авиокомпаниите Delta. “Това прави ли вкуса на Пепси по-малко добър?” Машински се пошегува. “Нима не летите с “Delta”, защото са обявили фалит?” – добави той.
Celsius подаде молба за защита от фалит през юли 2022 г.
Moments ago, @CelsiusNetwork filed voluntary petitions for Chapter 11 protection and announced that the company initiated a financial restructuring. https://t.co/vf5wsT6TMp
— Celsius (@CelsiusNetwork) July 14, 2022
Това стана приблизително месец след като паузира всички тегления, тъй като спадът на крипто пазара се отрази на бизнес модела на компанията, който предлагаше главозамайваща доходност от 19% върху крипто инвестициите. Макар да се представяше, като помагаща на средностатистическия човек да избяга от лапите на банките на Уолстрийт, документите на инвеститорите разкриха, че крипто заемодателят носи много по-голям риск от банка. Celsius са отпускали големи заеми с малко обезпечения, което затруднява масовите тегления и поради това сега дължат на клиентите си $4,7 милиарда.
Всяко решение за преобразуване на Celsius в попечител, а не в кредитор, ще трябва да бъде одобрено от съдията по несъстоятелността в Ню Йорк, който наблюдава въпроса. Досега компанията е получила разрешение да използва своите съоръжения за майнинг на криптовалути, за да генерира приходи, които да ѝ помогнат да посрещне исканията на клиентите за теглене на средства.
Тя е ангажирала Комитета по необезпечените кредитори (CUC) чрез юридически представител, за да възобнови дейността си. Комитетът има желание Celsius да продължи работата си, но изрази съмнение, че компанията може да продължи напред с Машински начело. Комитетът е скептичен и по отношение на планът Келвин.
Блонщайн обаче е категоричен, че планът Келвин може да проработи. “Ако основата на нашия бизнес е попечителството и нашите клиенти избират да правят неща като залог някъде или замяна на един актив с друг, или да вземат заем срещу актив като обезпечение, ние трябва да имаме възможност да начисляваме комисиона“, каза той на заседанието.
Този план би се отклонил от първоначалната идея на компанията за нулеви такси.
СВЪРЗАНО : Celsius ще започне да връща част от активите на клиентите си
Блонщайн също така добави, че компанията има необичаен план за изплащане на клиентите, без да разкрива подробности. “Ако успеем, това ще бъде история за успех като тази, която никога не е виждана досега“, заключи той.
Новият план предизвика критики в крипто средите на Twitter, като журналистът Джейкъб Силвърман зададе риторичния въпрос: “Защо някой би се доверил на реанимиран Celsius като попечител? Мисля, че главната грижа на Машински вероятно е да не попадне в затвора“. Силвърман е съавтор на книга за криптовалутите и измамите заедно с бившия актьор от “О.К.” Бен Маккензи.
Why would anyone trust a reanimated Celsius as a custodian? Mashinsky’s top concern is probably staying out of jail, I would think.
https://t.co/64Cc7z5ZLA— JacobSilverman.shill (@SilvermanJacob) September 13, 2022
Celsius очаква резултата от изслушването по делото за несъстоятелност, насрочено за 6 октомври 2022 г., на което ще бъде взето решение дали на клиентите ще бъде позволено да изтеглят криптовалутите си от “програмата за попечителство” и “сметките за задържане” на компанията.
Суровият петрол и природният газ се възстановиха по-рано днес, след като Саудитска Арабия обяви значително намаляване на производството с един милион барела на ден по време на неотдавнашната среща на върха на ОПЕК+.
На 6 юни Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе правна стъпка, като подаде молба за издаване на ограничителна заповед срещу Binance.US.
Неотдавна се появиха важни новини, свързани със съдебния иск на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) срещу Binance за предполагаеми нарушения на законите за ценните книжа.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) подаде иск срещу Binance, най-голямата крипто борса в света и нейния главен изпълнителен директор и основател Чанпен Джао.