Робърт Ф. Кенеди-младши, кандидат за президент на САЩ, изрази опасения относно дигиталните валути на централните банки (CBDC) в светлината на плановете на Федералния резерв да въведе FedNow - система за незабавни плащания.
Кенеди твърди, че дигитализацията на валутата предоставя на правителството значителни правомощия за наблюдение и контрол на икономическите дейности.
Макар да подкрепя Биткойн (BTC), за да се запази възможността на хората да спестяват и харчат без политическа намеса, той се противопоставя на CBDC.
The ability to save and spend without political interference is a prerequisite for the exercise of meaningful dissent, and I will defend it accordingly. This is not a right- or left-wing issue. It is about protecting democracy from powerful established interests. The digitization…
— Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) May 5, 2023
Независимо от политическите пристрастия, запазването на правото на смислено изразяване на несъгласие е от решаващо значение. Кенеди смята, че CBDC ще увеличат правомощията на правителството да потиска несъгласието, като прекъсне достъпа до средства с едно натискане на клавиш.
За разлика от тях той вижда в Биткойн ценен инструмент, който позволява на хората да извършват транзакции независимо от правителствена намеса. Той цитира примери, в които Биткойн е помогнал на движенията по света, особено в Бирма.
Кенеди също така подчерта потенциала за финансова цензура в САЩ, въпреки че тя обикновено се свързва с авторитарни режими. Той предполага, че американските банкови сметки могат да бъдат замразени поради политическа принадлежност или коментари в социалните медии.
The financial censorship of political enemies is something we’re used to seeing under authoritarian regimes. No one was surprised when Russia froze more than 100 bank accounts tied to opposition leader Alexei Navalny. But Canada did it too, locking more than 200 accounts of…
— Robert F. Kennedy Jr (@RobertKennedyJr) May 5, 2023
Кенеди посочва случаи, в които частни компании, повлияни от Конгреса или регулаторните органи, са вземали решения, които пряко са засягали правата на хората.
Така например през 2010 г. PayPal, Visa и Mastercard преустановиха дейността на WikiLeaks по искане на Държавния департамент на САЩ.
GoFundMe се опита да пренасочи средства от американски сметки към предпочитани благотворителни организации, но отстъпи, след като се сблъска с правни действия.
PayPal беше критикувана за това, че промени политиката си за приемливо използване, за да накаже потребителите, разпространяващи дезинформация, което доведе до съдебни дела за произволно блокиране на сметки.
В обобщение, Кенеди се противопостави на CBDC поради опасения от засилен правителствен контрол, като предпочете Биткойн като средство за защита на индивидуалната финансова автономия.
Той набляга на потенциала за финансова цензура и решенията на частни компании, засягащи личните права.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.
Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.
Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.
На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.