Централната банка на Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро представи нов план за емитиране на дигиталната си валута, известна като "дигитален дирхам".
Това предложение е част от програмата на страната за трансформация на финансовата инфраструктура (FIT), която се състои от девет ключови инициативи.
През следващите 12 до 15 месеца ще бъде осъществена началната фаза на стратегията, която се състои от три компонента:
Въвеждането на CBDC в САЩ породи опасения за финансовата неприкосновеност, а конгресменът Том Емър представи Закона за борба с наблюдението на CBDC, за да блокира стартирането на проекта за дигитален долар от Федералния резерв.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Експлозивен ръст покрай промените в политиката на Фед – А. Хейс
Въвеждането на дигиталното евро на Европейската централна банка (ЕЦБ) понастоящем дава приоритет на електронната търговия и на разплащанията от човек на човек (peer-to-peer).
Същевременно Банката за международни разплащания (BIS) наскоро приключи своя проект „Icebreaker“, който изследва потенциалните ползи и трудностите, свързани с използването на CBDC в международните плащания.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.