Централната банка на Обединените арабски емирства (ОАЕ) наскоро представи нов план за емитиране на дигиталната си валута, известна като "дигитален дирхам".
Това предложение е част от програмата на страната за трансформация на финансовата инфраструктура (FIT), която се състои от девет ключови инициативи.
През следващите 12 до 15 месеца ще бъде осъществена началната фаза на стратегията, която се състои от три компонента:
Въвеждането на CBDC в САЩ породи опасения за финансовата неприкосновеност, а конгресменът Том Емър представи Закона за борба с наблюдението на CBDC, за да блокира стартирането на проекта за дигитален долар от Федералния резерв.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Експлозивен ръст покрай промените в политиката на Фед – А. Хейс
Въвеждането на дигиталното евро на Европейската централна банка (ЕЦБ) понастоящем дава приоритет на електронната търговия и на разплащанията от човек на човек (peer-to-peer).
Същевременно Банката за международни разплащания (BIS) наскоро приключи своя проект „Icebreaker“, който изследва потенциалните ползи и трудностите, свързани с използването на CBDC в международните плащания.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.