Китайските правосъдни органи закриха операция за пране на пари, при която са използвани дигитални юани. Страната също така добави още провинции към програмата си за тестване на CBDC.
Властите в Китай закриха операция за пране на пари на стойност 200 милиона юана (близо 28 милиона долара), при която е използвана дигиталната валута на централната банка (CBDC). Операцията е проведена в област Фудзиен в страната, след като през август тази година органите на реда са открили следа.
Имайки съмнения, че се извършва операция за пране на пари, различните органи в града създали съвместна работна група, която да се заеме с въпроса. Престъпната операция е била ръководена от Джан Мумоу и Лай Мумоу, и според съобщенията те са извършвали различни престъпни дейности, използвайки CBDC.
В доклада пише:
Престъпната група, оглавявана от Лай Мумоу и Джан Мумоу, е заподозряна в използването на дигитални юани, дигитални сметки в юани и дигитална валута за предоставяне на незаконни услуги за уреждане на средства за хазартни игри в чужбина, електронни измами и други престъпни дейности. Сумата е огромна и в случая са замесени много хора, които са разпределени на 13 места в страната.
Китайският дигитален юан става все по-популярно платежно средство в страната, като през последните две години достъп до него получиха множество провинции. Съвсем наскоро към програмата бяха добавени още четири региона – Хъбей, Съчуан, Гуандун и Дзянсу.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и Solana (SOL): готови за отскок?
Страната нямаше търпение да изпробва технологията и вече е свидетел на успешни експерименти по време на големи събития, което я доближава до пълномащабна интеграция.
В следствие на това, че дигиталният юан става все по-използваем в Китай, други държави започнаха да проучват по-внимателно CBDC пространството.
Австралия работи върху свой собствен CBDC проект. Южна Корея, Индия и Швеция са част от страните, които също проявяват интерес. Деветнадесет от държавите от Г-20 проучват актива, а 16 от тях са в етап на разработка или пилотен проект.
Тези страни не искат да останат по-назад в технологичната надпревара, а има и някои опасения, че CBDC може да намали силата на долара. Все пак предстои да видим дали дигиталния юан може да помогне на Китай да излезе от този коловоз.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.