През 2024 г. парите в брой се представят по-добре от голяма част от облигационния пазар. Основната причина за по-доброто представяне на парите в брой в сравнение с облигациите беше забавеното преминаване на Федералния резерв към намаляване на лихвените проценти през тази година, тъй като някои аспекти на инфлацията се оказаха по-устойчиви на контрол, отколкото се очакваше първоначално.
До април тази година паричните средства са генерирали обща възвръщаемост от 1.8%, което надхвърля приблизително 0.9% от възвръщаемостта на високодоходните или облигации. Обратно, при общинските облигации, тези с инвестиционен рейтинг и обезпечените с ипотеки ценни книжа на агенциите възвръщаемостта е отрицателна.
Въпреки че паричните средства превъзхождат значителна част от пазара на облигации през тази година, инвеститорите не трябва да отхвърлят изцяло облигациите, тъй като Федералният резерв обсъжда намаляване на лихвените проценти, според главния инвестиционен офис на UBS.
Привилегированите ценни книжа, които съчетават характеристиките както на акциите, така и на облигациите, постигнаха обща възвръщаемост от приблизително 1.1% през април – един нестабилен месец, през който доходността на 10-годишните държавни ценни книжа достигна връх за 2024 г. над 4.7%.
„Когато лихвените проценти се повишават бързо, цените на облигациите бързо се понижават“, обясни Бен Карлсон, портфолио мениджър в Ritholtz Wealth Management, в записка до клиента, като подчерта, че референтният индекс Bloomberg Aggregate Bond в момента преживява най-значителния – и най-продължителния – спад от създаването си през 1976 г.
Въпреки че Bloomberg AGG донякъде се възстанови след първоначалния си спад от над 18%, до 2 май той продължава да е с 12.2% по-нисък, според анализа на Карлсън.
Въпреки това мениджърът посочи, че не е имало паническо напускане от сектора на облигациите, въпреки че индексите на тези с по-дълъг срок на погасяване и свързаните с тях борсово търгувани фондове отбелязаха още по-значителни спадове.
„Загубите са в миналото“, увери Карлсон, като подчерта потенциала на сегашната доходност на облигациите да служи като алтернативна инвестиция по време на следващия спад на фондовия пазар – роля, която те не можеха да изпълняват в ерата на ултраниските лихвени проценти.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.