Bitcoin SV претърпя 51% атака във вторник сутринта, според анализатор от компанията за крипто разузнаване CoinMetrics.
Около 11.45 ч. „някаква сериозна хешираща сила“ беше отприщена в мрежата, написа в Twitter Лукас Нуци от CoinMetrics.
По-късно разузнавателната фирма потвърди доклада, като написа в Twitter, че техния инструмент за наблюдение на сигурността на блокчейн FARUM е видял 14-блокова реорганизация на мрежата.
CoinMetrics заяви, че атаката е приключила, но все още има объркване между пуловете за копаене. Пуловете копаят на „напълно различни“ височини на блока в момента, каза Нузи във вторник.
51% атака възниква, когато злонамерени миньори поемат контрола над повече от 50% от блокчейн, базиран на доказателство за работа. Тези миньори могат да се възползват от реорганизацията на блока, функция, предназначена да изчисти случаите, когато двама миньори са изкопали един и същ блок.
Най-общо казано, когато се извличат две версии на едни и същи блокове, системата по подразбиране е най-дългата верига. Добивайки по-бързо от честните миньори по време на 51% атака, злонамерените миньори могат да създадат по-дълга верига, така че системата да направи блоковете на честните миньори невалидни.
Биткойн асоциацията препоръча операторите на нодове да обезсилят измамната верига.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто китовете прехвърлят $374 милиона в Tether (USDT)
Bitcoin SV, който е създаден чрез хард форк на BCH, претърпя четири атаки през юли.
Няма „ясна индикация“ кой е бил този злонамерен миньор и CoinMetrics все още търси „следи от двойно харчене, насочени към борси“, сподели Нузи.
Хеширащата мощност на BSV е намаляла с почти 50% от понеделник до вторник, според Bitinfocharts. Но Нузи добави, че поради объркването след реорганизацията е трудно да се прецени колко е спаднал хашрейтът.
Тенденциите в развитието на основните блокчейни показват, че Cardano излиза начело по отношение на основния принос, докато Етериум продължава да доминира в по-широката екосистема, въпреки спада в участието.
Ink, мрежата от втори слой, разработена от Kraken и изградена върху платформата Superchain на Optimism, отчита ръст на активността в блокчейна.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
Solana прави следващата си голяма крачка – този път не чрез меме монети, а чрез национални партньорства.