Тъй като през 2024 г. алиансът БРИКС е готов да засили редиците си, Северна Корея се очертава като потенциален кандидат за присъединяване към усилията на блока да намали зависимостта си от американския долар.
Източноазиатската държава, дълго време изолирана в геополитически план, демонстрира признаци на ангажираност с основоположниците на БРИКС – Русия и Китай. Като се имат предвид обтегнатите ѝ отношения със Запада, особено със САЩ, Северна Корея може да възприеме присъединяването си към БРИКС като стратегически ход за укрепване на глобалния си авторитет.
Понастоящем БРИКС се състои от девет държави, включително петте основателки и четири неотдавнашни попълнения, и активно провежда дискусии за разширяване, привличайки интереса на държави, които искат да участват в програмата за дедоларизация. Основната цел на алианса е да установи нов глобален финансов ред, като намали господстващото положение на щатския долар чрез насърчаване на употребата на местни валути и потенциално въвеждане на валута на БРИКС.
Нарастват спекулациите относно потенциалното включване на Северна Корея в БРИКС по време на срещата на върха през 2024 г. Участието в алианса би могло да предложи икономическа подкрепа, солидарност и средство за заобикаляне на съществуващите санкции, подобно на опита на Русия. Изправена пред собствен набор от търговски ограничения, Северна Корея може да разгледа членството в БРИКС като начин да заобиколи тези бариери.
Предстоящата среща, която ще се проведе през есента, обещава важни дискусии по въпросите на разширяването на съюза и премахването на долара. Ако Северна Корея получи покана за участие в срещата в Русия, тя би могла да се позиционира благоприятно за бъдещо разглеждане на възможността за членство.
През последните години много държави проявиха интерес към присъединяване към БРИКС, което отразява нарастващата тенденция към диверсификация на световните икономически съюзи. От Нигерия до Зимбабве, множество държави положиха основите на своята кандидатура, като според докладите над 34 държави проучват възможностите за присъединяване през 2024 г.
В Германия има нарастващ дебат относно златните резерви на страната, съхранявани в Съединените щати, тъй като някои служители настояват за повече прозрачност и контрол.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се готви да бъде домакин на поредната важна дискусия за регулиране на криптовалутите, насрочена за 11 април 2025 г.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.