Алиансът БРИКС планира да въведе нова валута, която ще бъде обсъдена на предстоящата среща на върха в Кейптаун, Южна Африка, през август.
Има индикации, че страни от Европа може да обмислят приемането на валутата на БРИКС, което може да намали господстващото положение на щатския долар.
Освен това около 40 държави, обхващащи Азия, Африка и Европа, са изразили интерес да се присъединят към блока и да приемат валутата за международна търговия.
Беларус, източноевропейска държава, открито прояви интерес към използването на валутата на БРИКС за трансгранични транзакции, с което сигнализира за отдалечаване от щатския долар.
Ако Европа приеме валутата на БРИКС, това може да намали статута на щатския долар като основна резервна валута, което може да доведе до обезценяване на долара. Подобно развитие би могло да има далечни последици за световната търговия и финансовите потоци, оказвайки влияние върху валутните пазари.
Освен това приемането на валутата на БРИКС би могло да улесни международната търговия между Европа и страните от алианса.
Чрез намаляване на необходимостта от конвертиране на валути, особено на щатския долар, разходите по транзакциите биха могли да бъдат намалени, като по този начин се стимулират търговските и финансовите дейности между тези държави.
Важно е обаче да се отбележи, че осъществяването на търговия между Европа и съюза БРИКС е свързано с различни трудности и предизвикателства.
Успехът на новата валута ще зависи от способността ѝ да предлага стабилност и надеждност на финансовите системи. Спечелването на доверие на международните пазари обикновено отнема години или дори десетилетия. Новата валута ще трябва също така да демонстрира устойчивост срещу пазарните колебания.
В обобщение, ако Европа възприеме бъдещата валута на БРИКС, значимостта на щатския долар може да намалее. Въпреки това е важно да се признае, че оспорването на господството на щатския долар е огромна задача, тъй като той продължава да заема доминираща позиция въпреки външния натиск.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.
Европа си има собствена утвърдена валута отдавна, нарича се евро. Останалото е храна за примати.
Ще се окаже, че пак сме изтеглили късата клечка, щото англосаксонските ни „приятели“ не обичат да понижават стандарта си на живот и всичко ще е за сметка на колониите, ама не онези отпреди век назад, а по-новите.
А какво ще стане ако цъфнат налъмите.
БРИКС е плод на болни мозъци в Москва и целия свят гледа на тази измислена валута с насмешка.